Filmové hity i jejich zákulisí uvidíte v divadle

22.2.2017

Filmmakeři přinášejí na scénu filmové trháky i kýčovitý seriál. Říkáte si, jakým způsobem? Hra Filmmakeři imituje filmové promítání. Na jevišti se odehraje vývoj filmového fenoménu od jeho počátků téměř až po současnost.

gal_144905004220Na scéně se objeví němý romantický film s mužem, který zachraňuje ženu svého srdce, krásnou naivku, z pařátů únosce. Následuje western, ve kterém nechybí zlosyn, kovboj, krasavice, souboj, kolty, salón, chomáče prachu a kapky potu. Nemůže chybět ani krvavý horor s děsivou hudbou a motorovou pilou. Drsná střílečka alá Rambo, Forrest Gump a Vlasy v jednom je o pomstě smrti kamaráda. Co  by to bylo za výčet typických žánrů, kdyby chyběl vztahový seriál 90. let. Žijí spolu v jednom bytě a chtějí spolu chodit. Spíš než Přátele evokuje tato část Beverly Hills. Sérii zakončuje cesta do kosmu vesmírnou lodí.

Představení paroduje ploché filmové žánry nebo legendární velkofilmy, dělá si legraci z jejich typických prvků, patosu a klišé. O vtipy se postará ale i „moderní technika“, textová část představení, kdy počítač „skenuje“ mysl diváka a analyzuje názor publika na předchozí snímek. Na promítacím plátně se objevuje heslovitá charakteristika jednotlivých žánrů vždy s nějakou perlou.

Líbí se mi promyšlenost jednotlivých typů snímků. Nic nechybí. Herci se střídají v několika rolích, objevují se „na plátně“ ve „zpomalených záběrech“ a vytvářejí sami i „speciální efekty“, představují filmové herce, ale i štáb a jeden dokonce po celou dobu zvukaře. Divák vlastně vidí nejen filmové plátno, ale i jak takový film vzniká. Zákulisí kolikrát pobaví nejvíc.

Jedná se o originální a vtipné představení pro mládež. Podle mého názoru je hra ale možná spíše pro dospělé, protože to oni ocení retronádech představení, rozeznají narážky na konkrétní filmy a vzpomenou si, na co koukali v televizi před lety.

Film na divadle režíroval Janek Lesák, který se v Malém divadle v Českých Budějovicích specializuje na tvorbu pro teenagery.