- Rubrika49. MFF KV

Filmová recenze: I Origins

8.7.2014

Tento film vás určitě nadchne. Tentokrát se na festivalu ve Varech se zahajovacím filmem opravdu strefili.

Mladý vědec Ian Gray je fascinován lidským okem. Na potkání si pořizuje detailní fotografie očí, které si pak ukládá do své sbírky.

Jako vědec je přesvědčen o existenci pouze fyzického světa. Vše musí mít důkladně podloženo fakty a přesně změřeno. Je tak bytostně napojen na náš „hmatatelný“ svět, který může zkoumat, že jeho povaha mu nedovolí přijmout něco spirituálního, božského.

Jako svoji cestu za vyvrácením existence boha, si zvolil lidské oko. Chce dokázat, že na oku není nic nadpřirozeného a proto chce z živočicha, původně bez očí, umělou evolucí vytvořit vidící organismus.

A jsou to znovu oči, které přivedou Iana k objevu své životní lásky. Na první pohled oba věděli, že něco v sobě navzájem doplnili a že k sobě patří. Po čase poznávání Ian zjistil, že jeho nová přítelkyně, Sofi, je ale jeho naprostý opak. Věří v nadpřirozeno, je spontánní a mluví v náznacích, které mu nedávají smysl.

Užívají si společného života a postupně si na sebe zvykají, Ian na její způsob myšlení a ona na to, že vše musí být dokázáno. Dokonce se z ničeho nic rozhodnout vzít. Systém, který jim neumožní se oddat hned, ale až za 24 hodin spustí řadu událostí a stane se zlomovým bodem v celém příběhu.

Několik let po té, Ian narazí na něco neskutečného. Něco, co celý jeho náhled na život postaví do úplně jiného světla. Začínají mu docházet narážky, které občas Sofi pronesla. Pro konečné rozluštění osudu se Ian vydá do Indie, místa počátku všech magických a nadpřirozených filozofií, aby zjistil, jestli je oko skutečně okno do duše.

Americký nezávislý snímek je díky skvěle podanému příběhu hrozně uvěřitelný a přirozený. Autoři vás skvěle vedou za ruku, abyste si spojitosti mohli domyslet sami, ale není to otevřený konec, jaký známe z jiných filmů, kde vás prostě hodí do vody a přijďte si na to sami. Určitě vydržte až do konce titulků, autoři vás chtějí ještě něčím polechtat na mozku.

Hlavní program – mimo soutěž

USA 2014
Režie: Mike Cahill
Hrají: Michael Pitt, Brit Marling, Astrid Bergès-Frisbey, Steven Yeun, Archie Panjabi

Zdroj foto: kviff.com