- RubrikaKULTURA

Festival Colours of Ostrava přichází podruhé s hudební konferencí Czech Music Crossroads

24.5.2015

Druhý ročník showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads, který před svým zahájením pořádá festival Colours of Ostrava, se letos rozšíří na dva dny a nabídne výběr kapel nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a ze slezského regionu v Polsku. Setkání zahraničních i domácích hudebních profesionálů, publicistů, promotérů i veřejnosti tak letos proběhne 14. a 15. července a přesune se do nově zrekonstruovaných prostor Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice.

Pro zájemce z řad veřejnosti a profesionálů z hudební branže je již nyní možné se zaregistrovat na dopolední panelové diskuse i na odpolední showcasové koncerty kapel a hudebníků, které vybrali odborníci a publicisté ze tří zemí. Z České republiky zahrají Ida Kelarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a kapela Muff. Ze Slovenska dle doporučení týmu odborníků přijedou Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, z Polska pak Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral. Letošní novinkou je vyhlášení dvou cen. Czech Music Crossroads Award udělí nejlepší kapele zahraniční a domácí odborníci, zatímco o Ceně publika Czech Music Crossroads rozhodnou svými hlasy návštěvníci. Více informací, přesný program i možnost registrace najdou zájemci na www.crossroads.colours.cz.

Druhý ročník Czech Music Crossroads má podtitul SilesianRoots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions. „Není malých hudebních národů, někdy je ale ku prospěchu věci, když své prezentační síly směrem do zahraničí spojí. Letošní mezinárodní charakter vychází z plánované východoevropské hudební platformy, která by měla vyvrcholit společnou prezentací hudby těchto zemí na podzimním veletrhu Womex v Budapešti,” uvádí ředitelka pořádajícího festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

V panelových diskusích se opět představí zahraniční osobnosti a odborníci zastupující prestižní festivaly, významná média a booking agentury – například letos bývalý dlouholetý ředitel veletrhu Womex Gerald Seligman nebo šéfredaktor vlivného britského magazínu Songlines Simon Broughton. Pozváni jsou rovněž domácí organizátoři, publicisté a zástupci médií. Panelové diskuse jsou přístupné rovněž široké veřejnosti. Na Czech Music Crossroads se opět nabízí prostor pro prezentaci domácích i zahraničních vydavatelů a promotérů, kteří se už teď mohou zaregistrovat.

Garantem hudebního výběru Polska se stala Martyna Markowska z Instytucji Kultury Katowice. Hudební výběr Slovenska koordinovala Shina ze skupiny Longital se svým týmem: Daniel Salontay (SlnkoRecords), Oliver Rehák (hudební publicista), Juraj Kušnierik (hudební publicista), Michal Kaščák (ředitel festivalu Pohoda), Jana Polnishová (festival WavesWien-Bratislava, Wilsonic), Jarmila Vlčková (shiraz.sk, world-music export SK) a Alexander Čerevka (PR manager). Za Českou republiku je to pak „Porota Sedmi statečných” za přispění dalších publicistů: Zlata Holušová (ředitelka ColoursofOstrava), Petr Dorůžka (hudební publicista), Josef Ostřanský (hudebník), Ondřej Bezr (hudební publicista), Michal Schmidt (dramaturg festivalu Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou), Maxim Horovic (hudební publicista) a Tomáš Kočko (hudebník, producent).

Loňský první ročník se setkal s pozitivní odezvou, zúčastnilo se ho cca 50 světových profesionálů v oblasti hudby a stovky diváků při showcasových koncertech. Britský publicista a hudebník Andrew Cronshaw například organizátorům řekl: „Byl to dobrý začátek. Řada zemí a oblastí nyní organizuje prodejní veletrhy své hudby. Je dobré vidět, že se k nim přidává i Česká republika. Tyto akce představují domácí hudbu, navíc ale vytvářejí v zemi prostředí, v němž hudebníci vidí možnost dostat se se svou hudbou do světa a dál rozvíjet to, čemu se věnují. Výběr pozvaných zástupců byl dostatečně široký a dobrý, zúčastnila se řada hlavních postav současného hudebního dění ze světa, a to jak aktéři, tak žurnalisté.“ Význam a podstatu Czech Music Crossroads do budoucna shrnul také Petr Dorůžka: „První ročník Crossroads byl pro naši scénu mezníkem. Druhý je výzvou udělat vše ještě lépe, na úspěšný formát loňského roku navázat, aniž bychom jej opakovali.“