- Rubrika49. MFF KV

Fair Play není jen o dopingu. Poukazuje na hranice, za které se nejde

9.7.2014

Dnes byl v Karlových Varech uveden další český film v hlavní soutěži Fair Play. Snímek režisérky Andrey Sedláčkové je ze sportovního prostředí osmdesátých let. O dopingu, o totalitním systému, ale i o lásce a vztahu matky s dcerou.

Mladá atletka Anna (Judit Bárdos) je talentovaná sprinterka a  je členkou Střediska vrcholového sportu. Tvrdě trénuje se svou kamarádkou Martinou (Eva Josefíková) skoro denně, aby se dostala do kvalifikace na olympijské hry. To je však možná větší touha její matky (Anna Geislerová) a jejího trenéra (Roman Luknár).

Proto ji trenér vybere do zvláštního sportovního programu užívání Stromby, o kterém se nesmí mluvit. Anna, v domění, že Stromba je běžná dávka vitamínů vrcholových sportovců, začne s užíváním okamžitě. Její výkon rapidně stoupá, objevují se však první zdravotní problémy. Velkou oporou Anně je přítel Tomáš (Ondřej Novák). Společně s ním zjistí, že Stromba jsou anabolické steroidy, které způsobují řadu závažných problémů. A tak se rozhodne trénovat bez nich, s čímž její matka zprvu plně souhlasí.

Všechno ale má svou daň a tak se výsledky běžkyně opět horší. A tím i šance na olympijské hry. Anny matky však vidí v účasti na olympiádě nejen sportovní kariéru a slávu své dcery, ale hlavně možnost emigrace a svobody. A tak se rozhodne pod rouškou neškodných vitamínů B aplikovat Anně Strombu tajně.

Fair Play je velmi působivý snímek. Jednoduchý příběh – silné téma. Není to jen o dopingu jako takovém. Zachycuje svobodu, morálku a hranice, za které se nejde. Rodinné vztahy a touhu něco dokázat.

Delegace k filmu Fair Play (foto: mezinami.cz)

Delegace k filmu Fair Play (foto: mezinami.cz)

A jak vlastně Andrea Sedláčková přišla právě na téma doping v osmdesátých letech? „Jednou jsem si to přečetla v novinách. Bylo a je to pro mě velmi zajimavé téma. Hned mě napadlo natočit o tom film. Novinář, který článek psal, už bohužel nebyl naživu. Postupně jsem se dostala mezi lékaře, sportovce a trenéry. Nikdo o tom nechtěl mluvit,“ odpověděla režisérka. Celých pět let trvalo než se dobrala k pravdě a než dopsala scénář. Výsledek se ale vydařil: „Když jsem to dokončila a lidé to viděli, nikdo mi neřekl, že to takhle nebylo.“

Judit Bárdos a Eva Josefíková musely ve filmu podávat docela náročné sportovní výkony. „Půl roku jsme se na tyto role připravovaly a třikrát týdně trénovaly. Já v Bratislavě, Eva v Praze,“ popisovaly dnes na tiskové konferenci obě herečky. „Bylo to náročné, ale byl to zážitek,“ dodaly.

Režisérka Andrea Sedláčková a herečky Judit Bardós a Anna Geislerová (foto: mezinami.cz)

Režisérka Andrea Sedláčková a herečky Judit Bardós a Anna Geislerová (foto: mezinami.cz)

Téma dopingu je celkem citlivé téma. Řešilo se před tím, řeší se stále i dnes. Tenkrát to lidé brali podobně, jako vstup do komunistické strany. Buď na přistoupili nebo ne. Stále je v dnešní společnosti otázkou, zda toužíme spíše po úspěchu a slávě nebo dáváme přednost morálce a svobodě.

Podlé tvůrců filmu jsou reakce na toto téma velmi dobré. Jak z Čech, tak ze zahraničí. Už teď má Fair Play přes 60 000 diváků. Uvidíme, jak si povede v Karlových Varech.