Psalo se datum 4. února 2004 a světlo světa spatřila sociální síť Facebook. Čtvrtý únor roku 2014 tak byl ve znamení jeho desátých narozenin.
Jeho zakladatelem byl tehdy devatenáctiletý mladík, student Harvardu, Mark Zuckerberg. Prvopočátkem Facebooku byla síť Facemash, kde bylo možné hodnotit atraktivitu harvardských studentek. Tato aktivita neměla dlouhého trvání a Zuckerberg byl za krádeže fotek předvolán před kárné řízení univerzity. Toto se událo v říjnu roku 2003.
V listopadu téhož roku byl Zuckerberg přizván k projektu Harvard Connection, který byl spojen se jmény bratří Winklevossů. Šlo jim o vytvoření celouniverzitní sociální sítě, kde by studenti mohli uzavírat přátelství, stávat se členy různých komunit a především komunikovat. V tuto chvíli začal pro bratry Winklevossovi pracovat.
V lednu roku 2004 si zaregistroval vlastní doménu thefacebook.com a svým zaměstnavatelům tvrdil, že pracuje pro ně. Překvapením pak byl právě čtvrtý únor, kdy spustil svůj The facebook. V té chvíli šlo o uzavřenou síť pro studenty Harvardu.
Nyní několik čísel:
– srpen 2008 → sto milionů uživatelů
– červenec 2010 → 500 milionů uživatelů
– říjen 2012 → překonána hranice jedné miliardy uživatelů
– koncem roku 2013 měl Facebok celkem 1,23 miliardy aktivních uživatelů, z nichž 945 milionů z nich navštěvuje Facebook každý měsíc také ze svých mobilních telefonů
Facebook každý den v průměru navštíví kolem 750 milionů uživatelů. Z celkového počtu jsou také 4 miliony uživatelů z České republiky.
Facebook prošel také obsáhlým výzkumem, který zjistil, že průměrný uživatel této sociální sítě se může pochlubit necelými dvěma stovkami virtuálních přátel, horní hranice pak je mezi 500 až 1 000 přátel.
Nedávno byl na tuto sociální síť aplikován princentonskou univerzitou jeden z epidemiologických modelů šíření infekční nemoci, aby se zjistil růst Faceboou. Podle tohoto modelu jsou už lidé vůči Facebooku imunní a ztrácejí o něj zájem. Tato studie také uvádí zajímavé zjištění, že do roku 2017 Facebook ztratí celých 80 % svých uživatelů.
Co si o tom myslíte vy? Je podle vás Facebook na ústupu? Podělte se s námi o svůj názor!!!