- RubrikaNEWS

Evropská unie Řecku ani Španělsku nepomůže

11.10.2012

Na summitu EU pravděpodobně nebude přijato žádné klíčové rozhodnutí v souvislosti s pomocí Řecku. Napsala to ČTK s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele eurozóny. Žádná pomoc nemá jít ani Španělsku, které se do finančních problémů také dostalo. 

Španělsko se z úzkých snaží dostat samo a Evropskou unii o pomoc zatím nepožádalo. Madrid učinil rozsáhlá úsporná opatření, která se ale nelíbí obyvatelům země. Španělé nedávno proti opatřením v hlavním městě protestovali. 

Výrazné protesty proti vládním opatřením pravidelně panují i v Řecku. Tam jsou škrty a reformy podmínkou pro pomoc, kterou země čerpala od mezinárodních partnerů. Právě na jejich podpoře je Řecko závislé déle než dva roky.

Řecké reformy a opatření hodnotí zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Na rozhodnutí inspektorů bude záviset, zda Řecko podporu ve formě dalších 31,5 miliardy eur z úvěrové pomoci získá.

 

Tomáš Kabát, Brusel 

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.