- RubrikaNEWS

EKONOMICKÁ PORADNA: Díl druhý – cesta životem

18.9.2013

V dnešním díle Ekonomické poradny se zamyslíme, co je potřebné znát v daném intervalu života.

Co potřebuji?

Pro někoho tato otázka vzbudí velké neznámé a řekne si, co tím autor chtěl říct?! Pojďme si rozebrat jednotlivé věkové kategorie.

Novorozeně až 6tý rok života

Novorozeně při prvním otevření svých víček ucítí silné pouto k matce, které je vyžádáno hlasitým křikem. Hned je zahrnuto láskou, něhou, polibky a jídlem. Vše si pečlivě pamatuje a vždy když něco podobného vyžaduje, tak začne křičet. Postupem času si potřebuje hrát. Naučí se lézt pro hračky a pro vše, co má tak rádo. Křik už nestačí a naučí se mluvit. Nemá s kým se podělit o svoje zážitky a nachází svoje první kamarády na pískovišti ve školce. Dítě se vyvíjí podle toho, co chce a potřebuje.

Rok 6 – 15

V šesti letech dítě zažívá velkou změnu. Přichází něco jiného, tajuplného a neznámého. Začíná školní docházka a první odpovědnost. První úkol, nemluvit když není tázán a včas zasednout do školních lavic. Postupem času se dítě rozvíjí a potřebuje informace, techniku nebo logické myšlení spjaty s kolektivním myšlením. Buduje si sociální zázemí mezi kamarády. Prožívá jedno z nejhezčích období, které je „bezstarostné“ a ničím nerušené.

Šestnáctý až pětadvacátý rok života

Přichází střední nebo vysoká  škola, internát nebo koleje, dojíždění a první brigády. V hledáčku dospívající mládeže jsou zábavy, diskotéky nebo bary. Ale kde na všechno vezmu peníze, když mě rodiče nechtějí sponzorovat? Zde se dostáváme k tématu, které nás bude provázet celý život. Začínají se budovat kariery, které povedou k dosažení peněz. První auto také nepadne z nebe a je potřeba znát vše, co je potřeba k provozu prvního „žihadla“. Samotnou koupí vše nekončí! Pohonné hmoty jsou den ode dne dražší, pneumatiky dělíme na zimní a letní, STK každé dva roky nebo povinné ručení za co nejnižší možnou cenu. Je to jen malí seznam, co by si každý začínají motorista měl uvědomit.

Rodičovský věk se uvádí mezi od pětadvacátého do padesátého roku života

Zde člověku přichází první velké starosti. Založit rodinu nebo ještě počkat? Vzít si hypotéku u banky na náměstí nebo jak zvolil nejlepší kamarád? Kde se pojistit a je to opravdu nutné? Investovat do raného věku, když právě teď potřebuji peníze? Dokážu uživit dítě a manželku (přítelkyni), která bude na mateřské? Je to zlomek myšlenek, které nám nedají spát! Ptáte se proč? Jedná se o velkou odpovědnost, která se s námi povleče pravdu hodně dlouho! Proto je dobré znát vše, co se dané situace týká. Možnosti je spousta.

Příprava na důchod

Každý pracující se zde už vidí, jak se bude starat o svoje vnoučata, jezdit po svých vysněných cestách nebo dokonce nové auto. Vše bez starostí zvládat a čerpat z toho, co si v životě prožili. Byla tato myšlenka v hlavě před pětatřiceti lety?