- Rubrika

Edith Piaf – smutný příběh francouzské zpěvačky

4.11.2007

Psát životopisy není zas tak lehké jak jsem si myslela. Je potřeba si o něm najít věci, dát je nějakým způsobem dohromady a hlavně se snažit to napsat tak, aby to zaujalo co nejvíc lidí. A nejdůležitější je osoba, o které píšete. Psát o například Britney Spears je zbytečné, protože se všechno dozvíme v bulváru. Ale o Edith Piaf se nepíše každý den a i přes její slávu a úspěch ji moc neznáme.

Je 19. prosince 1915. V Paříži se narodila holčička která dostala jméno édith Giovanna Gassion. V tu chvíli nikdo netušil, že z této holčičky se vyklube zpěvačka a hlavně legendární představitelka šansonového žánru. Narodila se jako dítě cirkusového akrobata a zpěvačky z chudé pařížské ulice. Vychovávala ji ale babička, která byla majitelka veřejného domu. Prostředí, ve kterém vyrůstala mělo později vliv i na její písničky, například hit Milord je o životě prostitutek.

Edith byla velmi drobná a měřila pouze 147 cm. Podle své výšky dostala i příjmení Piaf, což znamená vrabčák. O dvacet let později ji objevil na ulici majitel baru Louis Leplée ( se kterým měla i poměr) a uvedl ji pod jménem Mone Piaf.

Po vojně se stala nejpopulárnější zpěvačkou v té době. Jak ve francii tak i v jiných zemí například v USA. Edith mohla mít každého chlapa, na kterého si ukázala. Měla i slavného boxera Marcela Cermana. A jak se dali dohromady? Edith a Marcel se seznámili na konci roku 1946 v Paříži. O pár měsíců dohromady se znovu potkali, tentokrát v Americe. Jejich plakáty vysely vedle sebe. Marcel ji zavolal a zeptal se, jestli by se s ním nechtěla sejít. Od té doby se snažili být pořád spolu.

Edith ale propadla alkoholu a tak volá 26. října 1949 Marcelovi a chce, aby okamžitě za ní přijel. Marcelův agent sehnal letenky z Paříže do Ameriky a Marcel se chystal za Edith.

27. října 1949 přesně ve 21. hodin Edith Piaf stojí na pódium v New Yourku a v tu dobu ztrácí letadlo kontakt s letištěm ( přelétá přes Azory kde už je 28. října, tři hodiny ráno). Trosky najdou na úpatí hor. Bohužel nikdo nepřežil. V tu chvíli se Edith zhroutil svět. Ztratila muže svého života. Ztratila muže, na kterého čekala až se vrátí ze zápasu kterému pletla svetry.

Její agent chtěl koncert zrušit, ale Edith se vzchopila a znovu vstoupila na pódium. Stála tam tiše, sama a začala zpívat tím svých mírně ochraptělým hlasem Marcelo: „Jestli přijde den a život nás rozdělí, jestli zemřeš a budeš daleko…“. Newyorské publikum povstalo.

Edith zápasila s dluhy, dokázala i ty největší honoráře utratit za jeden večer. Platila za všechny své přátelé, za celou hospodu, za milence… V roce 1952 se provdala za zpěváka Jacquese Pillse. Jejich manželství se ale po 4 letech rozpadá. Důvodem je automobilová nehoda, při níž si Edith zlomila několik žeber. Na uklidnění dostala morfium na které si postupně navykla. Každý den si píchá morfium. Snaží se s drogou bojovat a pobývá v protidrogové léčbě.Bohužel podlehla i alkoholu, několikrát je v protialkoholické léčebně, ze které ale utíká.

V tu dobu u Edith doktoři objeví rakovinu. Edith ale žije na plný plyn. Novináři na ní čekají, sledují ji a čekají kdy vysílením padne. Edith ale bojuje.

Pak potká svého třetího manžela. Théa Satrapa. Za toho se provdá 9. října 1962. Ve svých 47 letech je vyčerpaná, má revma a smrtelné onemocnění. Jemu je pouhých 27 let.

Théo za ní chodí do nemocnice kde je sama. Všichni přátelé ji opustili a ona měla jen svou sestru, textaře a muzikanty.A Théa. 27. září 1962 s ní nazpíval duet Co je to láska…
Naposledy Edith vystupuje 18. března 1963 v Lille. Poslední snímek nahrává 7. dubna 1963. Pak žije v domku na jihu Francie a bojuje se zákeřnou nemocí. Zemřela 10. října 1963 v Théově náručí. Je pochována na hřbitově Pere- Lachaise.

Konečně našla klid a je zase se svou životní láskou a se svým dítětem, který se narodilo, když jí bylo 18 let a bohužel mu ve 20 letech chystala pohřeb.