- RubrikaVZDĚLÁNÍ

EDISON – Hradecké školy v záři cizích kultur

10.11.2013

Bylo to jako z pohádky, kde se z obyčejné dívky stala krásná princezna. V našem příběhu ale nejsou žádné princezny. V našem příběhu ožívají střední a základní školy Královehradeckého kraje. Z některých z nich se stávají krásné princezny a jiné zůstávají obyčejné. My vám píšeme o těch šťastnějších, které ve svých třídách přivítali na začátku školního roku 8 zahraničních studentů a připravili tak svým žákům tu správnou multikulturní atmosféru.

Jako jeden z organizátorů projektu EDISON v Hradci Králové se směle pasuji do role vypravěče tohoto příběhu.

Byla, nebyla jedna pobočka mezinárodní studentské organizace AIESEC, která se sveřepě snaží pomáhat vysokoškolským studentům z celého světa poznávat nové kultury a rozvíjet jejich potenciál. Této příležitosti se jednoho dne chopilo 8 studentů a 5 škol, aby společně vyrazili vstříc novému dobrodružství. A tak se 1. září letošního roku stalo, že jsme mohli přivítat Kyla, Katherine, Noru, Archiho, Fernanda, Teodoru, Efsane a Sanju na letišti v hlavním městě Praze.

To už chyběl jen krůček k tomu, aby nastoupili na 5 týdnů, coby velvyslanci cizích kultur, na 4 základní a 1 střední školu v Královehradeckém kraji, kde děti všech velikostí a známek učili o své zemi. Díky projektu EDISON a především skvělé spolupráci mezi školami, AIESEC a zahraničními studenty, se společnými silami podařilo zvýšit mezikulturní povědomí u více jak 1000 žáků a studentů.

Žáci si zahraniční studenty tak oblíbili, že někteří z řad těch menších, si je dokonce chtěli nechat pro sebe doma natrvalo. Takové přání jsme jim samozřejmě nemohli splnit, ale budeme se snažit, aby se hradecká mládež mohla setkávat se zahraničnímu studenty čím dál častěji, a to formou dalších a dalších projektů.

Náš příběh tak jako většina pohádek nekončí větou: A žili šťastně až do smrti. V našem příběhu byli všichni hlavní protagonisté, žáci a studenti, učitelé a ředitelé, organizátoři a zahraniční studenti nejšťastnější ve chvíli, kdy byli spolu. A proto budeme pokračovat v naší práci, aby i další mohli prožít podobný příběh, jako my.