- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Duál – každý chce druhého do páru

5.7.2013

„Duál je dvojné číslo označující dvě párové jednotky.“

Slovnisko-dánsko-chorvatský film Duál režiséra Nejce Gazvoda byl na 48. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary uveden v soutěžní sekci Na východ od Západu ve světové premiéře.

Dvě mladé osamělé nešťastné ženy ztracené v dnešní tvrdé realitě – trochu „šáhlý“ snílek Iben a lesbička Tina hledající štěstí – se setkávají v „mezistanici“ svého života a prožívají spolu dva dny, během kterých se přestávají potýkat se svými obavami, nachází odvahu, cestu k sobě navzájem a hlavně nalézají samy sebe. Plánují spolu cestovat a utéct od všednosti svých životů, ale nejprve musejí vyřešit své kupící se osobní problémy. Uskuteční se nakonec jejich výlet, od kterého si slibují hlavně cestu ke štěstí?

Režisér snímku Nejc Gazvod film uvedl věnováním dnešní evropské mládeži, která má roztříštěné sny, jež by se měly podle jeho názoru plnit. Prý chce dát mladým najevo, že to jednou bude lepší. To otec Tiny, jedné z hlavních postav, je skeptičtější. Říká: „Budeš vždycky nešťastná, ale aspoň někde jinde.“

Duál, film pro mladé o mladých, citlivě zobrazuje trápení postav, které se tolik neliší od jiných a jejich problémů. Ačkoliv film není vlastně vůbec komedie, nepostrádá spoustu vtiných scén a konverzační humor. Většina rozpačitých dialogů mezi dívkami působí roztomile a odlehčuje tak od vážnosti tématu. Právě díky rozhovorům děvčat má divák brzy dojem, že je velice dobře zná, a nutně si je musí oblíbit.

Tento snímek, jenž nám cosi připomíná, si dokázal nevtíravě získat přízeň publika a vysloužil si nekonečný závěrečný potlesk.

zdroj foto: kviff.com

Podobné články