- RubrikaNEWS

Dočkáme se nové poštovní známky, na které bude nový prezident Miloš Zeman?

30.1.2013

Česká pošta se chystá na vytvoření tradiční nové známky, na které bude vyobrazena budoucí hlava státu. Známka se začne tvořit po inauguraci Miloše Zemana, která se uskuteční v pátek 8. března. Dále je potřeba, aby prezidentský tým poslal vhodný portrét, podle kterého se nejdříve namaluje obraz, který následně putuje ke schválení na hrad. Pokud sám budoucí prezident Miloš Zeman portrét schválí, začnou podle něj rýt na poště tzv. „rozkresbu“ a ta se pak opět pošle na schválení na hrad. Posledním krokem ke  zhotovení známky je vyrývání na ocelovou desku, podle které se už dělá finální podoba známek.

Pokud vše bude probíhat tak, jak má, měla by se nová známka objevit už v květnu. Podle České pošty se náklad první známky budoucího prezidenta dostane na zhruba 2 miliony kusů. Vytiskne je pražská Poštovní tiskárna cenin. Jisté je, že Miloš Zeman bude na známce v saku, neboť pošta nechce opakovat „rolák a rozcuchané vlasy“, jako tomu bylo u Václava Havla.

Prozatím však není jisté, kdo známku vyrobí, Česká pošta se chtěla obrátit na výtvarníka Oldřicha Kulhánka (72), ten však bohužel v pondělí zemřel. Vše je prozatím v jednání a o výtvarníka bude hlasovat výtvarná komise.

Jak bude nová známka vypadat, na to si musíme minimálně ještě 2 měsíce počkat.

Miroslav Varga

Sám sebe bych popsal jako takového "píšícího zahrádkáře", neboť vždycky, když mám chuť něco okopat nebo zasít, usednu ke klávesnici a neodlepím od ní prsty. Pracuji rád pro Mezinami, i když v současnosti trošku zanedbávám... Snažím se zde psát články, které lidi baví, které se čtou. Je jen na vás, zda je přijmete...