- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Dobrá manželka aneb Kdy je ještě v pořádku stát za svým mužem?

3.7.2016

Milena se pečlivě stará o manžela Vlada, který jí kdysi učaroval, o čtyři děti a domácnost. Rodina je pro ni to hlavní. S Vladem vedou také pestrý společenský život, mezi sousedy mají spoustu přátel. Manžele většiny párů, s nimiž se stýkají, zná Vlado z války a okolí je považuje za hrdiny.

V Srbsku ale visí něco ve vzduchu. V televizi se často probírají morální aspekty války a zločiny proti lidskosti. Vlado na to nadává, přeje si, aby jejich pachatele nechali být, vždyť je to minulost, Milena tomu nevěnuje pozornost. Až jednou při úklidu najde manželovu uniformu, vojenské boty a také videokazetu s hrůzným obsahem. Jak se má chovat k manželovi nyní, když má v ruce důkaz, že její muž, který o ni pečuje, střelil několik lidí do hlavy a přímo se podílel na válečných zločinech?

Drama sleduje dilema ženy, které se hroutí celý svět. Co si počne bez manžela teď, když ona sama potřebuje podporu? Chce ještě být s takovým člověkem? Vyvstávají otázky, jak moc známe partnera, s nímž žijeme celý život. Víme, čeho by byl schopen? Vychází najevo, že trauma z války je ale ve společnosti jejich přátel horkým tématem nebo dokonce veřejným tajemstvím. Ukazuje se, že bylo do Vladova činu zapojeno více mužů, jejich ženy pokud to vůbec tuší, mlčí.

724-dobra-manzelka

Ve filmu je dobře vykreslen mužský a ženský rozdílný pohled na takový čin. Skutečně je na vině Vlado? Co když jen plnil rozkaz? Dá se jeho čin vůbec nějak ospravedlnit? Záleží na konextu? Autorčin pohled na věc je jasný: jiný, než morální aspekt neexistuje.

Zdá se mi zvláštní, že Milena nedala manželovi najevo, že ví, co spáchal, že se ho přímo nezeptala a dokázala vedle něj částečně fungovat, aniž by dostala odpovědi na své  otázky. Z výkonu představitelky hlavní postavy je jasné, jak Milena trpí, přestože jen mlčí.

Film byl natočen na základě videa s nahrávkou popravy pěti muslimských civilistů srbskou polovojenskou organizací Škorpiónů odvysílaného srbskou televizí v roce 2005.  Do té doby tamní lidé nevěřili, že se zločiny proti lidskosti skutečně děly. Režisérka filmu je přesvědčena, že někteří lidé dodnes považují tyto události za vykonstruované a budou brát její film jako fikci bez reálného základu.

Snímek Dobrá manželka je režijním debutem srbské herečky Mirjany Karanović a byl uveden v sekci Horizonty.

Režie: Mirjana Kranović, Srbsko/Bosna a Hercegovina, 2016, 90 minut.

Zdroj foto: kviff.com