- RubrikaHudba

Do Trutnova míří The Locos, Tata Bojs i legendární Plastici. Přijede i N.O.H.A, jen se neví která

29.7.2011

Trutnov Open Air Festival vybubnovává ke dni dětí první kapely se žlutým poselstvím zpod hor. Vedle již dříve ohlášeného největšího šamanského tanečníka od dob Sedícího Býka Iggyho Popa s kapelou The Stooges vystoupí sesterská kapela ska-punkové partičky Ska-P, španělští The Locos, tuzemští Tata Bojs, legendární a undergroundoví Plastici ale i Irena Budweiserová, která nedávno opustila Spirituál kvintet, či Ester Kočičková s dechovkou Kujoni. Letos bude ve větší míře zastoupena i u nás trochu opomíjená slovenská scéna, jejíž barvy budou mezi jinými hájit Hudba z Marsu nebo Luboš Beňa a Matěj Ptaszek se svými mississippskými songy z Podunají, známými z filmu Občanský průkaz. Přijede i N.O.H.A., jen se neví která, neboť kapela se před nedávnem rozdělila na dvě části – českou a německou.

Španělští The Locos, Tata Bojs ale i Mňága a Žďorp nebo Plastici

„Z našich podhorských wigwamů jsme tento víkend začali šířit žlutá poselství pravdy, lásky a poznání v podobě letáků. Jsou na nich první střípky a útržky programu včetně toho, co nás čeká a nemine ve festivalovém městě a vesnici. Nechybí ani kouřové signály o připravovaném předfestivalovém setkaní v Praze s kapelou The Doors Raye Manzareka a Robbyho Kriegera, které se uskuteční v měsíci hromu 13. července,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet. Vedle dříve oznámeného Iggyho Popa se v programu objevují The Locos, kteří vznikli v roce 2005, po tehdejším rozpadu skupiny Ska-P, a jsou sólovým projektem zpěváka Pipiho. „Lze očekávat, že The Locos budou hrát stejně živelně a podobně jako Ska-P, z jehož lůna vznikli, a nad podhorským ležením se bude vznášet zvířený prach od tančících mokasínů mnohých squaw a spolubojovníků,“ doplňuje Martin Věchet. Pod hory se po několika letech vrací hanspaulská kapela Tata Bojs, která představí známé i nové skladby z CD vycházejícího 6. června. Po dvou letech přijíždí Mňága a Ždorp. Chybět nebude legendární kapela Plastic People, která je svým osudem spjata s undergroundovými kořeny festivalu, jehož základní kámen byl položen v roce 1984 a 1987, kdy jeho zárodky rozehnala tehdejší komunistická Státní bezpečnost. Odtud se i datuje počátek historie trutnovského festivalu.

Charakteristické rysy festivalu – extrémně různorodá dramaturgie, underground, indiáni, zajímavé návštěvy, dedikace a specifická atmosféra

Jak už to v Trutnově bývá, různorodé dramaturgii se meze nekladou. Ta je společně s undergroundovou minulostí, indiánskou symbolikou, spiritualitou, dedikacemi s duchovním odkazem, zajímavými návštěvami a neobvyklou atmosférou pro trutnovský festival charakteristická. I letos bude festivalové setkání protkáno několika neobvyklými a výjimečnými koncerty. Jako první tohoto druhu pořadatelé oznamují vystoupení Ireny Budweiserové či Ester Kočičkové s recesistickou dechovkou Kujoni – Hudba, tanec, klobása. Odchod Ireny Budweiserové ze Spirituál kvintetu poznamenal v kladném slova smyslu její současnou tvorbu. Paní Irena zpívá to, co jí je nejbližší – spirituály, gospely, blues – a její koncerty jiskří originálními nápady a srší energií. „Paní Irena přijede s částí orchestru královny Evy Pilarové, nebude se však jednat o královský koncert, ale o zcela originální vystoupení ženy, která se nebála odvázat od letité provázanosti s kapelou Spirituál kvintet,“ říká k tomu Martin Věchet. „Od Ester Kočičkové a jejího orchestru očekáváme recesistické vystoupení plné ironie, u kterého zřejmě nebude vědět kapela ani my, kdy skončí. My jim určitě meze klást nebudeme a je možné, že připomenou skvělou atmosféru při koncertu herců z Divadla Sklep s orchestrem MTO,“ doplňuje organizátor festivalu Voloďa Jůzl.

Letošní festival obohatí slovenské kapely

Nejenže Open Air Festival Trutnov společně s tradičními českými moderátory, Zdeňkem Suchým a Lenkou Vychodilovou z divadla Sklep, uvádí i Braňo Jobus z Vrbového na Slovensku, letos jej ještě obohatí větší počet slovenských kapel. „Prvními vlaštovkami jsou Luboš Beňa a Matěj Ptaszek, slovenskočeské duo, které originálně interpretuje staré country a dřevní blues od Mississippi přenesené do Podunajské nížiny. Něco podobného jsem slyšel na kanadských ulicích při cestě mezi indiánské předky, ale u nás jsem nikdy nic tak jadrného nezaslechl. Navíc jejich hudbou byl prošpikován nám blízký film Občanský průkaz,“ říká k tomu Martin Věchet. Dalšími ze slovenských kapel je alternativní Hudba z Marsu, The Cellmates, inspirovaní americkým rock and rollem 50. let, či Katarína Koščová, jejíž hudba se pohybuje na pomezí jazzu, folku a šansonu a o níž se opatrně mluví jako o slovenské Haně Hegerové. „Slovenská scéna je u nás bohužel až na pár výjimek stále opomíjena a nedoceňována. Toto je další z kroků vstříc bratrským kmenům, které pár politiků, se současným pánem z Hradu v čele, rozdělilo,“ říká k tomu Voloďa Jůzl.

Na Trutnově vystoupí i N.O.H.A., jen se neví která…

Na trutnovský festival přijede i N.O.H.A., jen se neví která, neboť kapela se před nedávnem rozdělila na dvě části – českou a německou. Českou představuje její zakladatel Filip Šebánek, alias Philip Noha, a Chevy Headley, kteří ji založili v roce 1995. Německou část tvoří především drobná španělská zpěvačka se silným hlasem Minerva Diaz Perez, která se postupem času stala hlavní tváří kapely. „Když jsme se domluvili, zjistili jsme, že N.O.H.A. už není jedna, ale že jsou dvě. Kapela se rozdělila v době našeho domlouvání,“ říká Martin Věchet. „Čert aby se v tom vyznal. Nepřísluší nám hodnotit, k čemu v kapele došlo a proč už nemohli společně být. Je komplikované a těžké rozhodnout, zda-li levá nebo pravá N.O.H.A. je ta pravá. Nejraději bychom pozvali obě, ať si každý vybere a ohodnotí. Možná, že to tak nakonec uděláme a každá squaw a spolubojovník si na to přijde sám. Uvidíme…,“ říká s úsměvem Martin Věchet.

Pořadatelé trutnovského festivalu na závěr dodávají: „Tímto úderem vyhlašujeme, že se od teď budou na festivalových stránkách www.festivaltrutnov.cz objevovat pravidelné aktualizace programu i letošního uspořádání podhorského útočiště. Věříme, že se s mnohými z vás při rozdávání žlutého letákového poselství setkáme osobně a budeme si moci vyměnit pár slov nebo jen krátkých pohledů spolubojovníků, kteří ví své…“

Potvrzené kapely:

 

Iggy& The Stooges
The Locos (sp)
N.O.H.A

Garage & Tony
Tata Bojs
Sunshine
The Chancers
Velvet Underground revival
Švihadlo
Mňága & Žďorp
Znouzectnost
Nil
Jiří Schmitzer
Poletíme?
Plastic People of the Universe
Hudba z Marsu (sk)
Luboš Beňa a Matěj Ptaszek (sk)
Visací zámek
Kohout plaší smrt
Vilém Čok & ByPass
Květy
Kapela Snoo Karla Babuljaka
Prague Conspiracy
Vltava
SPS
Ester Kočičková & orchestr Kujoni – Hudba, tanec, klobása
N.V.Ú.
Katarína Koščová (sk)
Petr Váša & Ty Syčáci
Totální nasazení
Dobrohošť
Volant
Luboš Pospíšil a 5P
Irena Budweiserová
Dukla Vozovna
Marta a Rasputin
The Cellmates (sk)
Fast Food Orchestra
Záviš
Queens of Everything
X-Core
The Fireballs
Lesní zvěř
Boron
Brutus
Ještě jsme se nedohodli