- Rubrika

Do kina: Zachránit svět je pekelná dřina, přichází Hellboy II

12.8.2008

O tři Oscary bohatší (za fantastický Faunův labyrint) režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní doruda rozpálený Hellboy (Ron Perlman), zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou.

Nejproblematičtějšího zaměstnance přísně tajného Úřadu pro paranormální výzkum a obranu tentokrát čeká opravdu náročný úkol. Syn vládce podsvětí, princ Nuada, totiž porušil křehké příměří, které panovalo mezi lidmi a jeho říší, čímž nastartoval příslovečné peklo na Zemi. A má být ještě hůř – Nuada se snaží zkompletovat sbírku artefaktů, jež mu mají pomoci oživit Zlatou armádu, nezničitelná monstra, která za pár minut udělají z lidstva ohrožený druh. Aby toho nebylo málo, Hellboye rozptyluje i lehce italská domácnost, kterou má se svou Liz.

Trailer k filmu Hellboy II: Zlatá armáda

Tváří v tvář ohrožení světa musí jít rodina stranou, a tak se zaměstnanci nejtajnějšího ze všech tajných úřadů vypraví do tábora nepřítele, aby zastavili Zlo, ještě než se stačí vyvalit na Zem. Vy se vydáte s nimi, a protože vás povede režisér s nedozírnou výtvarnou fantazií, připravte se, že uvidíte, co jste asi ještě neviděli.

Přestože první Hellboy celosvětově vydělal přes sto miliónů dolarů, del Toro se nespokojil s prostým pokračováním tam, kde jednička skončila. „Samozřejmě jsme měli výhodu v tom, že jsme nemuseli znovu vysvětlovat kdo je kdo a stačilo prostě skočit do děje. O to víc jsme chtěli propracovat samotný příběh,“ odmítl del Toro hned v počátku tradiční neduh dvojek, které spíš než na novou invenci spoléhají na setrvačnost.

Při natáčení: režisér Guillermo del Toro (vpravo), herci Ron Perlman a Selma Blair (vlevo). Při natáčení: režisér Guillermo del Toro (vpravo), herci Ron Perlman a Selma Blair (vlevo).

Film tak opustil šílené vědce a ještě šílenější nacisty toužící po nesmrtelnosti a otevřel úplně nový, fantastický svět podzemní říše, obydlené kreaturami s velmi originálním designem, jejíž korunnímu princi se zachtělo vlády nad světem. Mezi všemi ale vyniká titulní hrdina, i když… „Hellboy je v podstatě úplně normální chlap, který by se nejradši jenom válel na gauči u telky a chlastal u toho pivo. Shodou náhod ale má schopnosti, které ho nutí se z toho gauče občas zvednout,“ popisuje svého hrdinu poměrně nehrdinsky jeho představitel Ron Perlman.

I druhý Hellboy se natáčel ve střední Evropě, bohužel Prahu vystřídala Budapešť kvůli lepším finančním podmínkám. Navzdory tomu tvořili velkou část štábu čeští profesionálové, s nimiž měl del Toro výbornou zkušenost při natáčení jedničky.

Režisér Guillermo del Toro.Režisér Guillermo del Toro.

“Hellboy je netypický dobrák, se zvyky dělníka a velkým srdcem. Má výjimečnou práci, ale mentalitu pracujícího dělníka. Bojuje se svými vnitřními démony a vzpírá se tomu, čemu ostatní říkají osud. Mísí se v něm povaha a výchova, což jednoduše ukazuje, co to znamená být člověkem. Byl bych rád, kdyby si v Hellboyovi každý našel svoji příšeru. Všichni je potřebujeme, abychom mohli snít,” vysvětlil režisér Guillermo del Toro.

Scénář: Guillermo del Toro
Režie: Guillermo del Toro
Kamera: John Toll
Hrají: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, John Hurt, Luke Goss, Anna Walton

Internet: www.bontonfilm.cz

BONTONFILM a.s.