- RubrikaFilmKULTURA

Do kina: Water for elephants

30.4.2011

Voda pro slony vás osvěží a schladí. 40. léta amerického cirkusu jsou pro oko půvabná a na dotek drsná…

Voda pro slony vás osvěží a schladí. 40. léta amerického cirkusu jsou pro oko půvabná a na dotek drsná…

Snímek vznikl na námět stejnojmené knihy, světového bestseleru. Autorkou knihy je Sara Gruen, kanadsko-americká spisovatelka, která pro potřeby svého románu podrobně studovala chování mnoha zvířat. Příběh cirkusových dob let čtyřicátých je orámován vyprávěním jednoho z hlavních aktérů. Jacob Jankowski (Robert Pattison) odkrývá záhadnou tragédii v cirkuse Benzini bros…

Hvězdné obsazení tím zdaleka nekončí! Můžete se těšit na eleganci Reese Witherspoon a perfektní výkon Christopha Waltze, jakožto principála slavného cirkusu. Příběh ztraceného mladíka, který potká svůj osudový vlak, není příliš spletitý. Divák může téměř celou kostru Jacobova putování vytušit z prvních deseti minut sledování. Napovědět vám také může jeden ze dvou trailerů, kde je také odhalena téměř celá zápletka. Milostný trojúhelník zkrátka nenabízí mnoho možností. Avšak jednoduchost příběhu naopak dává vyniknout mnoha drobnostem. Na první pohled jistě zaujme dokonalá práce kamery a střihu. Dobové kostými a detaily cirkusového prostředí vás opravdu katapultují do dob dávno minulých a vtáhnou vás doprostřed dění.

Voda pro slony, je lehké rádoby romantické drama s milou atmosférou. Zároveň se jedná o pozoruhodnou přehlídku lidských schopností, vlastností a poměrů oné doby. Místy drsné části příběhu jsou vyváženy jemnou zvířecí podívanou a romantickými pletkami Jacoba a principálovi ženy. Celou podívanou dokresluje postarší polská slonice Rosie, která svou obratností překvapí nejednoho diváka.

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.