- Rubrika

Do kina: Operace Dunaj

4.8.2009

Lidovka „Ta naše hospoda je pěkně stavěná“ hostům v malé české hospůdce pořádně zhořkla poté, co do ní naboural tank. Zbloudilý a zastaralý polský vehikl, účastník srpnové invaze nepřátelsky naladěných spřátelených vojsk.

<!– @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } –>

Příběh z 21. srpna 1968, který měl nečekaně zábavný rozměr. Úspěšný polský divadelní režisér Jacek Glomb pod odborným dohledem Jiřího Menzela stvořil komediální příběh o jednom ostře sledovaném polském tanku, který se střetl s českou realitou.


_
I posádka stařičkého tanku „Beruška“ – veterán Edek, svalovec Romek, student Florian a mladík Jasiu – je přesvědčena, že přijíždí do Československa zachraňovat svobodu a demokracii. Vinou série nešťastných náhod omylem zabloudí do ospalé české vesničky, kde v tamní hospodě právě probíhá oslava odchodu do penze pana výpravčího Kulky (Rudolf Hrušínský).


Jiří Menzel

Nálada přítomných je patřičně uvolněná (tamtamy sem zprávy o invazi ještě nedonesly), dokud se nezačnou postupně třást půllitry, okenní tabulky a stěny hospody, až jednou z nich projede tank. Počáteční šok, strach a zděšení na české straně postupně vystřídá vztek umocněný zjištěním, že vinou porouchaného stroje se Poláci stanou jejich nevítanými hosty, kterých se nezbaví, dokud jim nepomůžou tank opravit. Těžké dilema, zda se zbavit nepřítele tím, že mu pomůžou, nebo ho v tom vykoupat a o to déle s ním být na jednom dvoře, navíc komplikují vztahy, které se mezi polskou a českou stranou rodí. Jak nenávidět Romka, když je to takovej fešák (Helenka – Monika Zoubková), jak se zlobit na Jasia, když je to takovej ňouma (Petra – Martha Issová) a jak nenávidět Edka, když taky chová holuby (pan výpravčí Kulka)? Oprava porouchané Berušky nečekaně přestává být akutní…


Marta Issová, Vojta Dyk

„Chtěl jsem natočit to, čemu se v Polsku říká komediodram, česky tragikomedie. Zajímá mě historie z pohledu člověka, ne ideologie. Je to film o porozumění,“ říká režisér Glomb. Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. Režisérovi se podařilo na obou stranách „barikády“ shromáždit výjimečné obsazení. To polské zastupuje jeden z nejpopulárnějších polských herců současnosti Maciej Stuhr (syn slavného Jerzyho Stuhra), to české pak sestava, na kterou by byl pyšný každý castingový režisér.


Bolek Polívka

ČR, Polsko – 2009; In Film

Scénář: Jacek Konradcki, Robert Urbanski, Jacek Glomb
Režie: Jacek Glomb
Kamera: Jacek Petrycki
Architekt: Milan Býček
Hrají: Jiří Menzel, Eva Holubová, Maciej Stuhr, Jaroslav Dušek, Boleslav Polívka, Martha Issová, Jan Budař, Zbigniew Zamachowski
žánr: komedie