- Rubrika

Do kina: Největší filmová pohoda letošního léta Mamma Mia!

11.8.2008

Mimořádně úspěšný muzikál, který vidělo v 8 jazycích víc než 30 miliónů lidí ve 170 městech. O nevěstě, její matce a třech možných otcích. Megahity legendární skupiny ABBA, které všichni znají, a které nenechají nikoho v klidu.

Idylický řecký ostrov, holka na vdávání, jedna potrhlá matka, tři potenciální otcové a nesmrtelná ABBA. Jak se to rýmuje? Náramně. Divadelní muzikálovou show Mamma Mia! obsahující všechny zmíněné ingredience vidělo v osmi různých jazykových verzích přes 30 miliónů lidí. Jejich řady teď geometricky narostou, protože tvůrci původního muzikálu se „své dítě“ rozhodli pojmout jako celovečerní film. A aby Mamma Mia! na stříbrném plátně dostala punc mimořádnosti, obsadili do hlavních rolí Meryl Streep a Pierce Brosnana.

Hlavní role obsadila dvojice Meryl Streep a Pierce Brosnan. Hlavní role obsadila dvojice Meryl Streep a Pierce Brosnan.

Příběh křišťálově čistý jako voda v každé lepší řecké zátoce dějově posouvají dopředu písničky od ABBA neodolatelně nazpívané hvězdami filmu. Když Donna popisuje svou špatnou finanční situaci, zazní Money, Money, Money, ve chvíli, kdy narazí na bývalé milence, spustí Mamma Mia!, a tak je to od začátku do konce. Žádný hit z produkce ABBA nezůstane ležet ladem.

Filmová letní pohoda Mamma Mia!Filmová letní pohoda Mamma Mia!

Nápad na muzikál stojící a padající s písničkami skupiny ABBA se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Té trvalo přes deset let, než získala souhlas s jejich využitím – podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, „jen“ využije její songy. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus stali jeho spoluproducenty. Další koproducent, slavný herec Tom Hanks, shrnuje důvody, proč by měl být film úspěšný. „Stejně jako já budete mít chuť po deseti minutách vstát a začít zpívat. Je to velmi nakažlivé.“

Představitelé filmu na tiskové konferenci v Řecku. Představitelé filmu na tiskové konferenci v Řecku.

Synopse:

Mladičká Sophie (Amanda Seyfried) žije s mírně šílenou matkou Donnou (Meryl Streep) na řeckém ostrůvku Kalokairi, kde vedou lehce uvadající rodinný hotýlek. Ani s jednou není k vydržení, protože se Sophie bude záhy vdávat. Zatímco Donna si v téhle souvislosti dělá ryze praktické starosti, Sophie řeší jediný problém – kdo ji odvede k oltáři.

Amanda Seyfried a Dominic Cooper. Amanda Seyfried a Dominic Cooper.

Nalezený matčin deník totiž odhalil, že se Donna v době kriticky blízké Sophiinu početí spustila hned se třemi chlapci. Podnikavá dívka, která zdědila matčinu excentričnost, nelení a všechny tři na svatbu pozve. A oni (rozevlátý obchodník Sam – Pierce Brosnan, upjatý bankéř Harry – Colin Firth, svérázný dobrodruh Bill – Stellan Skarsgard) přijedou. Do obřadu zbývá čtyřiadvacet hodin. Během nich bude nevěsta muset najít toho pravého. A protože Donna neměla o příjezdu tří připomínek hříchů mládí ani ponětí, bude na Kalokairi veselo i bez svatby.

Potrhlá matka v podání Meryl Streep. Potrhlá matka v podání Meryl Streep.

Scénář: Catherine Johnson
Režie: Phyllida Lloyd
Hudba: Randy Edelman
Hrají: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard, Amanda Seyfried, Julie Walters, Christine Baranski

Internet: www.mamma-mia.cz

BONTONFILM a. s.