- Rubrika

Do kina: Náhradníci

7.10.2009

8.10. příchází do kin nová akční sci-fi Náhradníci s Brucem Willisem v hlavní roli.

Náhradníci – náhražková sci-fi plná klonů, která je sama klonem mnoha jiných akčních sci-fi.

Proč náhražková? Protože lépe je vidět kvalitní originál. Takových se najde řada. Na tomhle filmu je sice originální námět ( abychom byli tedy spravedliví ), ale jinak už vůbec nic. Je to typické béčko, se vším, co k tomu patří, snad kromě  herců, kteří  v tomto filmu nejsou druhořadí. Ano, Bruce Willis je i tady skvělý, ale film zachránit a povznést do áčkové třídy nedokáže. Ving Rhames v epizodní roli sektářského proroka je dalším kladem filmu, bohužel však nedostane dostatek prostoru, aby plně zazářil.

Po shlédnutí je divák nejistý. Bylo to vážně míněné sci-fi nebo parodie? Jenže na to druhé je tu málo otevřeného humoru. Člověk se sice zasměje, ale mám pocit, že téměř výlučně na místech, kde tvůrci smích diváků nezamýšleli.


_
Scénář je tvořen téměř výlučně samými dobře známými filmovými klišé, které člověk viděl v desítkách, možná stovkách, ne-li tisících jiných filmů. V souvislosti s ne až tak dávno proběhlou stávkou scénáristů, se člověk musí ptát: za co? Za co byste chtěli vyšší plat? Scénaristi tohohle snímku si nezaslouží vydělávat víc než pomocný dělník ve Škodovce. Ani režisér nepředvedl práci, která by byla nějak zvlášť obdivuhodná.

Snímek  je místy nudný tak, že se vám začnou klížit oči a začnete zívat. To je u akčního filmu, domnívám se, dosti podstatný nedostatek.

Ale abychom to s kritikou nepřehnali. Neříkám, že na film nemá smysl se podívat nebo že by jeho shlédnutí bylo úplně zbytečnou ztrátou času. Zvlášť jste-li nadšenými fanoušky Bruce Willise a musíte vidět každý film, v němž hraje, má smysl Náhradníky shlédnout. Jen na tenhle film nechoďte do kina. Počkejte, až vyjde na DVD nebo půjde v televizi. Pokud se na něj podíváte optikou televizních kriminálek a sci-fi, patří do průměru a není ani tak dlouhý, takže utraceného času nebude tak příliš. Pokud byste ovšem šli do kina, mrzely by vás peníze, které jste za shlédnutí filmu dali a které jste mohli využít jinak.