- Rubrika

Do kina: Město Ember

11.2.2009

Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat.

Obrovské sklady potravin jsou již témer prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka preživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé mesto ocitne v temnote.

Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) práve dokoncili školu a dospeli ke Dni rozrazení: Lina byla pridelena mezi poslícky a Doon se stal opravárem potrubí. Oba si zacínají uvedomovat, že mesto Ember se blíží k svému zániku. Jediný zpusob, jak prežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé mesta dumyslne zabezpecili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z mesta. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, pri které hraje podstatnou roli vyluštení útržku tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve zacátek. V ceste jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale predevším mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit zmenám za každou cenu. Linu a Doona cekají temné casy….

Dobrodružný fantasy film Mesto Ember byl natocen podle stejnojmenné úspešné knihy americké spisovatelky Jaenne DuPrau. Producenty filmu jsou Tom Hanks a Gary Goetzman, kterí spolu založili spolecnost Playtone. Pro spolupráci získali ješte koproducenta: spolecnost Walden Media, která stojí za takovými hity, jako jsou Letopisy Narnie: Lev, carodejnice a skrín, Letopisy Narnie: Princ Kaspian a Zlatý kompas. Režii filmu sverili Gilu Kenanovi (V tom dome straší!), scénár pripravila Caroline Thompson (Strihoruký Edward, Addamsova rodina, Mrtvá nevesta).

USA – 2008; ABLO

Režie: Gil Kenan

Scénár: Caroline Thompson podle knihy Jeanne DuPrau – City of Ember (Mesto Ember)

Kamera: Xavier Pérez Grobet

Hudba: Andrew Lockington

Hrají: Tim Robbins, Bill Murray, Saoirse Ronan, Harry Treadaway, Martin Landau, Toby Jones