- Rubrika

Do kina: Absurdistán, když je kapání kohoutku důležitější než výtrysk lásky

27.8.2008

Inspirací pro vznik třetího celovečerního filmu Veita Helmera byla novinová zpráva o turecké obci, kde se ženy vzbouřily proti mužům, kteří nebyli schopni opravit místní vodovod. Odepřely jim sex, dokud nezajistili normální chod domácností. Groteskně laděné podobenství o „válce pohlaví“ se odehrává v malé vesnici Absurdistán uprostřed pouště někde mezi Evropou a Asií.

Velkou potíží pro vesnici je nedostatek vody. Mnohem větším problémem je však lenost mužů, kteří pro zlepšení situace odmítají byť jen hnout prstem. Mužská lhostejnost ve vsi vyvolá sexuální stávku, která se postupně mění v téměř válečný konflikt mezi muži a ženami a rozdělí vesnici ostnatým drátem.

Válka mezi muži a ženami začíná.Válka mezi muži a ženami začíná.

A uprostřed tohoto se odehrává tragikomický příběh chlapce Těmelka a dívky Aji, kteří by rádi prožili svou první milostnou noc. A aby to neměli jednoduché, jejich „poprvé“ se musí odehrát v určitém postavení hvězd, které určila Ajina babička jako ideální. A aby toho nebylo málo, musí se nejprve společně vykoupat … Z vodovodního kohoutku však nevyteče ani kapka vody.

Těmelka a Aja.Těmelka a Aja.

Aja tvrdohlavě trvá na tom, aby Těmelko problém vyřešil a ten se musí rychle rozhoupat k činu, aby nepropásl příznivou konstelaci hvězdné oblohy.

Helmerův Absurdistán realizovaný v mezinárodním měřítku (v roli Aji se objeví Kristýna Maléřová z Těšínského divadla) svou výraznou stylizací připomíná němé filmové grotesky a také filmy Emira Kusturici nebo Nany Džordžadzeové.

Trailer k filmu Absurdistán

Ceny:
Bavarian Film Awards – Veit Helmer – Special Award
German Film Awards – Erwin Prib – Best Production Design

Scénář: Gordan Mihić, Zaza Buadze, Anket Golbol, Veit Helmer
Režie: Veit Helmer
Kamera: Georgie Beridze
Hrají: Maximilian Mauff, Kristýna Maléřová, Radomil Uhlíř, Nino Chkeidze

Internet: www.bontonfilm.cz