- RubrikaFilm

Do kin míří film 5 Pravidel, dokument o lidech, kteří si dobrovolně hrají na totalitu

27.2.2013

Režijní debut Vavřince Menšla 5 Pravidel je strhujícím celovečerním dokumentem o skupině padesáti osob různého stáří a profesí, která se dobrovolně účastní experimentální hry- larpu s názvem Systém. Live Action Role Play zkráceně larp, nejčastěji pracuje s historickými či fantaskními náměty, ale film 5 Pravidel sleduje interaktivní drama, které se odehrává v nesvobodném státu a manipuluje osudy účastníků pomocí mechanismů, které jsou společné všem totalitním režimům. Do kin film zamíří 28. 3. 2013.

5 pravidel

„Původním záměrem bylo natočit malý dokument o lidech, kteří si prostřednictvím larpu připomínají, jak se žilo v komunistickém Československu. Po několika schůzkách s organizátorem, bylo ale jasné, že téma bude hlubší,“ říká o motivaci k natočení filmu režisér Vavřinec Menšl. Účastníci Systému hrají v příběhu role, které si dobrovolně zvolí (student, občan, pomocný pracovník). Ve své roli se chovají podobně jako herci, ale s tím rozdílem, že ve hře nejsou sepsány ani repliky ani scénáře. Hráči znají pouze minulost své postavy a také sami rozhodují o tom, jak se zachovají a co udělají. Nad příběhem odehrávajícím se ve vesnici, kde vládne utopistická totalitní společnost, mají tedy jakousi zdánlivou kontrolu.

5 pravidel

Prostředí malé fiktivní vesnice s názvem Hranice je vzdáleno od okolního světa a městského ruchu, aby k sobě hráči měli blíž a byli jistým způsobem izolováni. V osobních příbězích svých rolí se pak zpřítomňují problémy spojené s životem v totalitě. Od povinné účasti na nočním pohřebním průvodu, přes zakázanou zahraniční hudbu, vlnu represí v podobě vypjatých výslechů nebo lidových soudů, nekompromisním trestáním viníků i nevinných, či narušením rodinných vztahů a běžného života. Na pozadí těchto událostí se také odehrává zakázaný intimní vztah Romana a Julie, který je odhalen a posléze přísně vyšetřován a souzen. „Nechávám prostor, aby si divák svou hlavní postavu našel sám a sám si s ní prošel její příběh. Každá postava tu řeší skrze Systém své nejhlubší problémy a svým způsobem dojde k názoru na totalitu jako takovou, či k hlubšímu poznání sebe sama, “ říká režisér.

5 pravidel

Natáčení filmu trvalo pouhé 3 dny. Hra začíná v pátek, kdy po absolvování tzv. předherních dílen, ve kterých se ozřejmí pravidla hry, a dotvoří se s hráči role postav. Hráči ulehají na kavalec již ve svých rolích. Během 30 hodin účastníci zažívají život v totalitě. Hráče nikdo fyzicky netýrá, či nemoří hladem, Systém je ale vystavěn na silných prožitcích a je velmi psychicky náročný. A co o hře říkají samotní hráči? „Ani po této hře nedokážu přesně říci, kde je ta hranice, kdy bych začal aktivně vystupovat proti systému,“ hodnotí svůj zážitek hráč Roman. František zase o prožitku říká: „Dovedu si představit, že bych se před rokem 1989 choval úplně stejně, jako jsem se zachoval během této hry v roli starosty vesnice“. Samotný režisér k tomu dodává: „Všechno bylo dokonale, až ďábelsky a do nejmenšího detailu, promyšlené.

Účastníci hry se učili nazpaměť zpívat hymnu a odříkat pět pravidel správného občana. Najednou jsme zjistili, že film nebude jen o hře. Začali jsme sledovat hlavní postavy i v jejich civilním životě. Zajímalo nás, jak se liší od role, kterou přijali. Jaké mají názory, čemu věří a v jaké realitě žijí. Stali jsme se svědky toho, že stačí jen třicet hodin, abychom se podvolili nějakému imaginárnímu systému a to nás šokovalo,“ shrnuje režisér.

Více informací a trailer naleznete zde: www.film5pravidel.cz.