- Rubrika

Do Karlových Varů míří Marko Škop a dvojnásobná vítězka Sundance

15.6.2009

Letošní výběr celovečerních soutěžních dokumentů představí internetového vizionáře, jihoitalského mafiána, největší boxerský zápas všech dob i nový film vítěze MFF KV 2006, Mexičana Juana Carlose Rulfa.

O dokumentární soutěži MFF KV je známé, že její dramaturgie dbá při náročném výběru ze stovek přihlášených snímků na rovnocenný přístup k obsahu i formě. Její náchylnost k inscenování, stylizaci a dalším vyjadřovacím prostředkům hraného filmu je často trnem v oku puristům, jimž vadí „hybridizace“ jejich oblíbeného filmového druhu. Nouze o výsostně autorské dokumenty nebude ani letos, nejlepším důkazem je film Bzučení hmyzu: zápisky mumie. Švýcara Petera Liechtiho. Skutečný příběh muže, který podrobně popsal průběh vlastní sebevraždy vyhladověním ve svém deníku, natočil režisér na základě japonského románového zpracování šokující události.

Vítěz divácké soutěže MFF KV 2006, dokumentarista Marko Škop se na festival vrací se světovou premiérou svého nového filmu Osadné. V úsměvném„document-toury movie“ sleduje cestu trojice lokálních patriotů ze vzdálené východoslovenské vesničky do bruselského europarlamentu.


_
Pro evropskou premiéru filmu Žijeme na veřejnosti si karlovarský festival vybrala prominentní americká režisérka Ondi Timonerová, dvojnásobná vítězka festivalu Sundance. Představí v něm excentrického vizionáře a propagátora komunikace po síti Joshe Harrise, „největšího průkopníka internetu, o kterém jste nikdy neslyšeli.“


Kolega Godarda a Truffauta v začátcích časopisu Cahiers du cinéma Luc Moullet točí čtyřicet let filmy nejrůznějších žánrů a formátů, které spojuje svou vášní pro komično. Nejinak je tomu i v případě hravého snímku Kraj šílenství, v němž analyzuje hojný výskyt psychických poruch a s nimi souvisejících vražd a sebevražd na jihofrancouzském úpatí Alp.


_

Thriller v Manile
, strhující rekonstrukce legendárního boxerského zápasu Muhammada Aliho s Joem Frazierem o titul mistra světa v roce 1975 bude o cenu za nejlepší dokument soupeřit s italským Deníkem mafiána, stylizovaným portrétem bosse zločinecké organizace Sacra Corona Unita. O mexické emigrantské vlně do USA originálním způsobem vypráví snímek Ti, co zůstávají, který spolurežíroval vítěz MFF KV 2006 Juan Carlos Rulfo (V jámě).

Dramatický průběh soutěže o nejlepšího svolávače věřících k modlitbám zaznamenal v Turecku rakouský režisér Sebastian Brameshuber. Jeho celovečerní debut Muezzin uvede karlovarský festival ve světové premiéře. Originální kombinaci stylizovaného dokumentu a reportáže ze všednodenní palestinské reality předvede festivalovému publiku režisér filmu Anas: indický film Španěl Enric Miro.

Desítku pozoruhodných dokumentů završuje proslulá kanadská autorka filmu Manufactured Landscapes Jennifer Baichwal, jejíž Boží zásah nabízí sedm příběhů z různých částí světa spjatých s fenoménem zasažení bleskem. Zda jde o náhodu či vyšší záměr se režisérka ptá Paula Austera nebo kubánských vyznavačů boha blesků Shanga.