- Rubrika

Dnes odstartoval Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest

7.5.2008

Kromě tradice s sebou přináší sedmý ročník festivalu také spoustu nových čerstvých filmů a programů. Od 7. do 13. 5. 2008 se budou v Třeboni promítat pásma soutěžních i nesoutěžních snímků, která budou zarámována diskusemi, workshopy a koncerty.

Soutěžní část programu letošního AniFestu bude tvořit celkem 320 snímků, které budou soutěžit v sedmi kategoriích. Výběrová komise ve složení prof. Jiří Kubíček, Tomáš Rychecký a Eliška Děcká vybírala filmy do celkem tří kategorií originální tvorby. V kategorii Krátký film se letošní soutěže na AniFestu zúčastní celkem 51 filmů, jejichž stopáž dosáhne více než osmi hodin. V kategorii celovečerních filmů se soutěže zúčastní celkem čtyři snímky a v kategorii Velmi krátkých filmů to bude snímků čtrnáct.

Druhá výběrová komise, která zasedala ve složení Ludmila Poláková, Michaela Mertová a Václav Švankmajer vybírala filmy do kategorií Studentský film, TV film a seriál a Videoklip, reklama a znělka. V těchto kategoriích bude na festivalu odpromítáno celkem 193 filmů.

AniFest, jako již tradičně, podporuje rozvoj talentů mezi dětmi v oblasti animované tvorby. Na letošním ročníku tak budete moci zhlédnout 58 filmů, které děti vytvořily a které představují možnou budoucnost animace.

I tentokrát zasedne ve 3 mezinárodních porotách 9 význačných osobnosti ze světa animovaného filmu, aby společně s čestným prezidentem udělily hlavní cenu – AniFest Grand Prix (dotována částkou 2000 €) a 8 dalších festivalových cen (spojených s odměnou 1.000 €, respektive 500 €). Na základě diváckého hlasování udělí pořadatel Cenu Města Třeboně a Cenu diváků za nejlepší internetový film.