- RubrikaTECH

Dlouho utajovaná novinka od Microsoftu je tady – tablet Surface

20.6.2012

Microsoft ho tajil do poslední chvíle. Na veřejnost až do úterý nepronikly žádné fotografie a nikdo si ani nebyl příliš jistý, co má očekávat. Ale už je to tady, představujeme vám Surface, první tablet od Microsoftu.

Microsoft s ním mění i svoji strategii – je to první počítač v historii, který sám vyrábí. Tím bude softwarový gigant z Redmontu konkurovat také svým dosavadním partnerům, jako jsou Dell, HP, Acer nebo Lenovo, kteří pro něj dosud sestavovali přístroje s jeho softwarem.

Ale teď už k samotnému tabletu.

Bude něco jako přechod mezi tabletem a notebookem. Přímo sám Microsoft uvedl, že by měl nahradit stolní počítač.

Surface má 10,6 palcový display s poměrem stran 16:9 v rozlišení FullHD chráněný speciálním sklem Gorilla Glass 2.0. Tělo přístroje označované jako VaporMg case and stand je z magnésia a působí velice robustně. Integrovaná pamět je 32 – 128 GB. Tablet budete moct ovládat i stylusem, což rozšiřuje jeho možnosti použitelnosti oproti konkurenčním produktům.

Na výběr by měli být dvě základní verze. S procesorem ARM a Windows RT nebo Windows 8 s integrovanými X-Box funkcemi běžící na procesoru od Intelu.

Tablet bude dodáván s magnetickým krytem, který zároveň po otevření funguje jako klávesnice. Tato klávesnice je také ve dvou verzích – 3 mm tenký TouchCover a 6 milimetrový TypeCover poskytuje zpětnou vazbou u kláves.

Pouzdro má integrovaný akcelometr, pokud klávesnici přestanete použivát a přicvaknete ji zpět k tělu tabletu, automaticky se deaktivuje a po připojení se TouchCover opět rozsvítí. Tyto kryty jsou v několika barevných variantách. Avizována byla obvyklá černá a bílá, ale také červená, růžová a tyrkysová.

Tablet bude mít stereoreproduktory, mikrofon, microSD slot, USB 2.0, Micro HD Video, 2×2 MIMO wifi anténa a dvě kamery, vzadu a ve předu. Zadní kamera je natočená, aby mohla být použita například i při konferencích, když je tablet podepřen integrovaným stojánkem.

Nižší verze přístroje bude s  ClearType HD displayem v rozlišení 1280 x 720 pixelů. Bude 9,3 mm tenký a vážit 676 g.

Vyšší verze vám nabídne slot na microSDXC karty, USB 3.0 (dokáže zkopírovat 1 GB dat za 5 sekund), Mini DisplayPort Video a již zmiňovaným FullHD displayem, 13,5 mm „tlouštkou“ a váhou 903 g.

Obě verze by měli být uvedeny zároveň s novým operačním systémem Windows 8 na podzim tohoto roku. Ceny zatím nejsou stanoveny, odhadují se však vyšší částky, nicméně Microsoft uvedl, že by měli být srovnatelné s konkurenčními tablety. Surface by se měl prodávat převážně přes internet. V USA ho bude možné také zakoupit přibližně v 20 Microsoft-Stores.