- RubrikaKULTURA

Divadelní sezona skončila, přípravy VyšeHrátek začínají!

12.7.2017

Přestože divadelní sezona 2016/2017 dospěla ke svému konci, přípravy 14. ročníku interaktivního festivalu (nejen) pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky běží na plné obrátky! Festival opět nabídne pohádky, workshopy, oblíbené čtení slavných tatínků a v neposlední řadě tradiční divadelní bojovku – tentokrát zaměřenou na objevy a vynálezy. Letošní ročník se uskuteční od 4. do 10. září 2017 v prostorách Královské akropole na Vyšehradě. Vstupenky v prodeji!

Po historicky laděných tématech v předchozích letech – trenažéru komunismu, období 2. světové války nebo Po stopách Karla IV. – pořadatelé obrátili svou pozornost k přírodním vědám – fyzice, chemii, biologii a dalším. Letošním tématem jsou tedy objevy a vynálezy.

Cílem tzv. divadelní bojovky, která tradičně tvoří základní osu programu, je představit dětem významné vynálezy a vynálezce, objevy a objevitele, a to jak v širších kontextech, tak v konkrétních událostech. „Nechceme dětem pouze předvádět pokusy nebo si hrát na IQ parky, jde nám spíš o zapamatování principů, poznání možností dalšího využití, aplikace do praxe a pochopení souvislostí,“ doplňuje dramaturg divadelní bojovky Tomsa Legierski.

Víkendový program pro širokou veřejnost, dopoledne patří školám

V pracovních dnech od 4. do 8. září nabídnou VyšeHrátky dopolední program pro školní skupiny ve formě zmíněné divadelní bojovky, od pátečního brzkého odpoledne odstartuje víkendový maraton programu pro širokou veřejnost.

„Návštěvníkům festivalu nabídneme přes desítku pohádek pro nejrůznější věkové kategorie. Tradičně se v programu objeví autorské projekty Studia Damúza – chystáme například loutkové představení pro děti od 5 let Super kluk, na Vyšehrad dorazí i další soubory – velkou radost máme z představení Divadla Continuo, brněnského Divadla Polárka nebo Bábkového divadla na Rázcestí z Banské Bystrice, která se nám podařilo letos do programu zařadit,“ charakterizuje stručně nabídku představení ředitelka festivalu Tereza Tomášová.

Kromě pohádek víkendový program startující v pátek odpoledne obsáhne několik tematicky zaměřených workshopů. Tradičně bude workshop spojený s představením pořádat Cirqueon, organizace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice. S tématem letošních VyšeHrátek pak skvěle koresponduje workshop Divadla Činema nazvaný Lunapark filmových vynálezů. V neposlední řadě Vyšehrad navštíví slavní tatínci i mnozí další, kteří přečtou dětem v odpoledních hodinách své oblíbené pohádky.

Festival VyšeHrátky 2017 se koná od 4. do 10. září v prostorách Královské akropole na pražském Vyšehradě. Vstupenky na placenou část programu je možné zakoupit online na www.goout.cz, případně v kamenných prodejnách sítě GoOut. Od pátku 8. do neděle 10. září bude pokladna otevřena také ve festivalovém areálu. Více informací naleznete na www.vysehratky.cz.

 

Podobné články