- Rubrika48. MFF KV

Deset evropských režisérů očima Variety představilo v Karlových Varech své filmy

8.7.2013

Stalo se již na karlovarském filmovém festivalu tradicí, že každý rok dostane 10 vybraných evropských režisérů šanci prezentovat své snímky v rámci oblíbené sekce „Deset evropských režisérů očima Variety“.

Podobně jako kritici z věhlasného gastronomického průvodce Michelin hodnotí ty nejlepší restaurace, tak i filmoví kritici prestižního filmového magazínu Variety pečlivě vybírají pro diváky to nejlepší ze současného evropského filmu.

Výběr kritiků není jednostraný, ale sází na různorodost evropského kontinentu. Proto každý z deseti režisérů reprezentuje jiný žánr a styl. Jedno však mají tyto snímky společné – jsou plné hlubokých emocí a vášní.

Jíst. spát, umřít

Snímek Jíst, spát, umřít švédské režisérky Gabriely Pichler vypráví o muslimské dívce, kterou propustili náhle ze zaměstnání. Děj příběhu sleduje její nelehkou cestu za novým zaměstnáním a zároveň poukazuje na hluboký vztah k nemocnému otci. Režisérka se zaměřuje na sociální rozdíly ve společnosti a hledá neočekávané momenty v každodením životě.

Barva Chameleona

Bulharský režisér Emil Christov

Oceněný režisér Emil Christov

Bulharský režisér Emil Christov přivezl do Karlových Varů snímek Barva Chameleona. Temně a groteskně laděný snímek nás vrací zpět do komunistické totality, kdy hlavní hrdina, který „vyniká“ svou amorálností, vstupuje do řad agentů tajné služby, aby se posléze osamostatnil a založil svou vlastní síť tajných agentů. Film upoutá šokujícími scénami a rychle se střídajícími náladami podivínského hlavního hrdiny.

Nina

Elisa Fuksas, italská režisérka představila na festivalu divákům svůj snímek Nina. Nina je skoro třicetiletá žena, která přijíždí do bytu svých známých na předměstí Říma, aby jim pohlídala o letních prázdninách psa. Kromě studia kaligrafie a pravidelného běhu stále neví, jak naložit se svým životem. Možná jí chybí vztah – muž o kterého by se mohla opřít. Ale co by se stalo, kdyby takového muže potkala? Snímek si zamilujete díky úžasné kameře, podmanivé hudbě a hrdé neoklasicistní architektuře, která je bohatě prostoupena celým snímkem a dokonale navozuje atmosféru Říma z té strany, ze které ho možná ještě neznáte.

Broken circle breakdown

Snímek s anglickým názvem Broken circle breakdown belgického režiséra Felixe van Groeningen nahlíží zblízka na utrpení ale i radosti nevšedního manželského páru. On – hráč na bendžo v blugrassové kapele, ona – majitelka tetovacího salónu propadají zoufalství a beznaději, když se v nemocnici dozvídají, že jejich šestiletá dcera má leukémii. Příběhem se prolíná minulost obou hlavních postav z dob jejich seznámení, kdy byl jejich život ještě bezstarostný a plný radosti.

Dopraváci

Napínavý a drsný kriminální thriller Dopraváci přivezl sebou do Varů polský režisér Wojtek Smarzowski. Film se dotýká citlivého tématu korupce prostupující do řad policie a v Polsku ho vidělo už přes jeden milión diváků. Snímek nahlíží na příběhy sedmi policistů dopravního oddělení, kde každý z nich až nápadně ztělesňuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů.

Ztráta panenství Evy van End

Patnáctileté „ošklivé káčátko“ Eva van End pochází z přísné, konzervativní, středostavovské rodiny, kde není místo pro tajná přání nebo „dej Bůh“ pro nějaké výstřednosti. O to více jsou všichni překvapeni, když se jednoho dne objeví u dvěří charismatický, bezprisorní mladík, který naruší přísně střežený pořádek v této rodině. Působivou tragikomedii Ztráta panenství Evy van End představil divákům na festivalu holandský režisér Michiel ten Horn.

Útěk

Útěk

Je tradicí, že na festivalu nesmí chybět severské filmy, které se v posledních letech vyznačují vysokou kvalitou. Jedním z nich byl i letos fantasy snímek Útěk norského režiséra Roara Uthaug. Příběh se odehrává v hlubokém středověku, kdy tlupy banditů brázdily norské lesy. Hlavní postavou je mladičká hrdinka, která se vzepře zlé vůdkyni banditů a podstoupí nerovný boj. Která z nich vyhraje? Je možné, že se Útěk objeví i v české distribuci, pokud tomu tak bude, pak si ho nenechte v našich kinech rozhodně ujít.

» Recenzi filmu Útěk čtěte zde.

V rozpuku

Víte, jak vypadají dvě patnáctileté dívky „v rozpuku“? Gruzínská režisérka Nana Ekvtimišvili spolu s německým kolegou Simonem Gross natočili inteligentní příběh V rozpuku o dvou dospívajících dívkách z Gruzie v ranných devadesátých letech minulého století. Obě dvě dívky spolu zažívají nerozlučné a bouřlivé kamarádství plné hádek, ale i útěchy, kterou si navzájem ve svých trápeních poskytují.

Věčný návrat Adonise Paraskevase

Věčný návrat Adonise Paraskevase patří k dalším „podivným“ snímkům řecké produkce stejně jako snímek Chlapec pojídající ptačí zob, který se představil minulý rok na karlovarském festivalu. Režisérka Elina Psykouová vypráví příběh postaršího moderátora, který zinscenuje svůj vlastní únos, aby za výkupné splatil dluhy a zvýšil sledovanost mateřské televizní stanice. Film opět odkazuje na řeckou krizi a kult tzv. celebrit, které jsou schopné udělat pro svou popularitu téměř cokoliv.

Finská krev, švédské srdce

Jediným dokumentem mezi všemi vybranými snímky byl finsko-švédský film Finská krev, švédské srdce režiséra Mika Ronkainen. Dokument vypráví emotivní příběh otce a syna, kteří se vydali na výlet z Finska do Švédska a otvírají tak posmutnělou historii o emigraci Finů do této sousední země. Dokument je intimní sondou do švédských srdcí s finskou krví.

Martin Schweighofer, ředitel EFP uvádí 10 evropských režisérů vybraných magazínem Variety

Martin Schweighofer, ředitel EFP, uvádí 10 evropských režisérů vybraných magazínem Variety

Všech deset režisérů převzalo na 48. ročníku MFF Karlovy Vary v rámci slavnostního cocktailu ocenění jako projev uznání z rukou zástupců pořadatelů karlovarského filmového festivalu, magazínu Variety a European Film Promotion. Nám nadšeným filmovým divákům nezbývá nic jiného než doufat v pokračující kvalitu evropského filmu. Proto držíme palce všem filmařům, aby i přes zdánlivý nedostatek financí našli odvahu točit skvělé filmy!

Variety

Je renomovaný americký týdeník věnující se filmovému průmyslu. Byl založen už v roce 1905. V roce 1907 publikoval první filmovou recenzi na světě. Magazín Variety vychází jako týdeník v tištěné podobě, jeho internetovou verzi můžete navštívit na Variety.com.

European Film Production

Vznikla v roce 1998 jako iniciativa na podporu evropského filmového průmyslu. European Film Production je dnes mezinárodním lídrem na poli filmové propagace a sdružuje 35 filmových organizací reprezentujících 36 evropských zemí.

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.

Podobné články