- Rubrika

Debata kandidátů na prezidenta v senátním klubu ČSSD

29.1.2008

Kdo čekal vzrušující a věcnou debatu dvou prezidentských kandidátů musel být zklamán. Nedočkali jsme se žádných věcných otázek na aktuální témata ze strany senátorů sociální demokracie. Nikdo se neptal na otázky restituce církevního majetku, privatizaci zdravotních pojišťoven, placení na studia, otázky podpory mladých rodin, atd.

Otázky byly neprofesionálně připravené. Byla to debata o ničem. Pan Klaus je mistr mlžení a na otázky mu položené, stejně odpovídá jak on chce. Razí termín: Ptejte se mně na co chcete, já vám stejně odpovím, jak budu chtít. Tázat se ho na ekologické téma? On ví sám, že je v názorech v opozici proti všem a to mu dělá velice dobře. V této věci je jako exhibicionista a rád se nechá k tomuto tématu vyprovokovat.

Nechci ale kritizovat jen pana Klause, kritiku mám i na pana Švejnara. Ten má určitě diametrálně jiné názory, ať už na privatizaci, ekologii i ekonomiku. Nebyl ale o nic víc věcnější v odpovědích na diskuzní otázky, které nebyly tak ostré, jak každý očekával.

Paní senátorka Gajdůšková vedla debatu zcela neprofesionálně a její kolegové se jevili jako by si nechtěli pohněvat stávajícího prezidenta. Dá se říct, že nahráli na smeč Václavu Klausovi a ten to dokázal náležitě zúžitkovat. V jednom musím ale moderátorku paní Gajdůškovou pochválit. Dovolila si Václava Klause upozornit, aby neskákal do řeči panu Švejnarovi.

Jaký dojem na mne zanechal duel dvou kandidátů? Bylo to nic neříkající tlachání o událostech, které se staly. Ne však o budocnosti. Příprava senátorů na besedu byla velice špatná. Počkejme si do voleb a necháme se překvapit. Přeji pěkný den.