- RubrikaFilmKULTURA

Das FilmFest v říjnu ovládne Česko!

10.9.2014

Nedávno jsme Vás informovali o festivalu Das FilmFest – http://www.mezinami.cz/9-rocnik-fetivalu-das-filmfest-se-zameri-na-odvazna-temata/. A nyní Vám představíme filmy a jejich výběr.

Osvědčeným klíčem pro výběr titulů je i ohlas kritiky a diváků na velkých mezinárodních festivalech nebo na prestižních národních filmových přehlídkáchMnohovrstevnatý alpský western a zároveň strhující drama Temné údolí úspěšného režiséra Andrease Prochasky získalo po premiéře na letošním Berlinale mj. Bavorskou filmovou cenu 2013 za nejlepší režii a v rámci Německých filmových cen 2014 byl oceněn hned v osmi kategoriích. Velký divácký úspěch provází také Čas kanibalů(Zeit der Kannibalen ). Ledová, stejně jako nekompromisně zábavná sonda, odhalující pád novodobé elity z pyšných výšek až na samotné dno, je jakousi německou odpovědí na Vlka z Wall Streetu.

Otevřenou tvář německojazyčné kinematografie potvrdí dokument Vulva 3.0 autorek Claudie Richarz a Ulrike Zimmermann. Doba odosobněné sexuality, která využívá pro obchod a reklamu zobrazení i těch nejintimnějších částí ženského těla, vede u části žen k potřebě se k těmto umělým normám, definovaným vlastně pornografií, přiblížit prostřednictvím plastické chirurgie. Autorky se proti intimní chirurgii nestaví explicitně, ale dávají prostor i jiným pohledům a hájí různorodost ženského těla.

Hned několik snímků zamíří do minulosti. Koprodukční film režisérky Jessicy Hausner Šílená láska (Amour Fou) našel inspiraci v tragickém životním příběhu básníka Heinricha von Kleista, jenž spáchal společně se svou partnerkou sebevraždu. Film mladého švýcarského režiséra Alaina Gsponera Akta Grüninger (Akte Grüninger) zobrazuje na pozadí skutečného příběhu z roku 1938, kdy se židovské rodiny snažily zachránit útěkem přes Švýcarsko konflikt mezi profesí, řádem a povinností na jedné straně a soucitem a lidskostí na straně druhé. Téma emigrace je klíčové i pro německý film Západ (Western) režiséra Christiana Schwochowa. Zpracovává v něm téma historicky nedávné, o to však více pro Německo stále ještě aktuální, a nezřídka bolestné – existenci dvou německých států v rozděleném světě v letech 1949 až 1990 a Berlínské zdi.

Festival DAS FILMFEST pořádají: Goethe-Institut ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze

Podobné články