- RubrikaNEWS

Čtení pomáhá slaví první narozeniny! Pro charity nasbíralo již přes 11 milionů korun

23.4.2012

Více jak 90 000 dětí, které čtou, aby mohly pomáhat, přes 11 milionů korun pro charity, 130 naplněných dobročinných aktivit – taková je bilance prvního roku fungování projektu Čtení pomáhá. A zájem mladých čtenářů neubývá. Průměrně se každý den do projektu přihlásí více než 100 nových zájemců. Nejraději čtou Harryho Pottera od J. K. Rowlingové, z českých titulů Bylo nás pět od Karla Poláčka. Nejvíce registrovaných dětí mezi krajskými městy hlásí Olomouc. Ve druhém roce fungování Čtení pomáhá se mohou děti těšit na nové webové stránky, vyhlášení soutěže tříd o zájezd na Mallorcu a čtecí maratón.

Počet nových čtenářů stále roste

V dubnu loňského roku odstartoval unikátní projekt Čtení pomáhá a nyní slaví své první narozeniny. Do projektu je nyní zapojeno přes 90 tisíc mladých čtenářů, polovina z nich jsou nejmladší děti z prvních až pátých tříd základních škol. Dětí z druhého stupně je v projektu zapojeno 35 000, čtenářů ze středních škol je 10 000.

„Jsem nadšený z obrovského zájmu a hrdý na to, že se nám podařilo získat tolik dětí pro knihy a pomáhání druhým. Mám radost i z toho, že nejvíce se do projektu zapojily nejmladší děti, u nichž je velká šance, že se knihy stanou pevnou součástí jejich života a právě o to nám šlo,“ komentuje Martin Roman, iniciátor a donátor Čtení pomáhá.

Zájem dětí neubývá, každý den se průměrně zapojí dalších 100 dětí.

Radost pro 130 potřených

Dětským čtenářům, kteří získávají za každou přečtenou knihu padesátikorunový kredit, se podařilo za rok rozdělit charitám 11,5 milionů korun. Pomohli tak získat potřebnou podporu 130 projektům doporučeným renomovanými charitativními organizacemi. Děti pomáhaly svým vrstevníkům i dospělým se zdravotním postižením, dětem ze sociálně slabších rodin a třeba také dětem v Africe. „Nejrychlejší byly děti při načítání peněz na nákup koně pro postižené děti za účelem hiporehabilitace. Cílovou částku 60 tisíc korun se jim podařilo načíst za pouhé dva dny. Mile nás ale překvapilo, že potřebnou podporu rychle získaly i projekty na pomoc seniorům,“ dodává Martin Roman.

„Projektu Loutky v nemocnici děti poslaly 100 tisíc korun. Díky nim jsme dokončili nové představení O Lenochodech a naší divadelní medicínou můžeme zpříjemnit pobyt v nemocnici dalším stovkám stejně starých pacientů,“ říká Jakub Matějka z občanského sdružení Loutky v nemocnici.

Seznam všech uzavřených charit včetně jejich cílových částek a detailních popisů naleznete zde.

Harry Potter absolutní jedničkou

„Průběžně sledujeme, jaké tituly mají u dětí největší úspěch. Absolutně nejoblíbenější knihou je Harry Potter a Fénixův řád od J. K. Rowlingové. Z českých autorů je stále včele Karel Poláček a jeho nadčasová kniha Bylo nás pět,“ říká spisovatelka Alena Ježková, ambasadorka Čtení pomáhá. Seznam knih, které mají děti k dispozici, je stále aktualizován. Nyní je na něm zařazeno celkem 262 titulů.

Nejčtenější knihy dle věkových kategorií

1. až 5. třída ZŠ

Harry Potter a Kámen mudrců (J. K. Rowlingová) 
Děti z Bullerbynu (A. Lindgrenová) 
Knížka Ferdy Mravence (O. Sekora)  

6. až 9. třída ZŠ

Harry Potter a Fénixův řád (J. K. Rowlingová)
Bylo nás pět (K. Poláček)  
Staré řecké báje a pověsti (E. Petiška)

Střední školy

Hamlet (W. Shakespeare)
Obsluhoval jsem anglického krále (B. Hrabal) 
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (J. Hašek)

Vyhlášení soutěže tříd

Dvacátého května bude vyhodnocena soutěž tříd o zájezd na Mallorcu s Cestovní kanceláří FISCHER. Vítězem v každé kategorii bude třída s nejvyšším počtem úspěšných testů na jednoho žáka. Vítězné třídy čeká přezkoušení. Pokud uspějí, mohou se těšit na prodloužené prázdniny. Jestliže neuspějí, šanci dostane třída, která se v celkovém pořadí umístila na druhém místě.

Olomouc v čele krajských měst

Mezi krajskými městy vede dle počtu registrovaných dětí na počet obyvatel město Olomouc, následované Karlovými Vary a Ostravou. Nejméně registrací má Liberec.

Pořadí krajských měst podle počtu registrací na počet obyvatel

POŘADÍ MĚSTO CELKOVÝ POČET REGISRACÍ

1. Olomouc – 626
2. Karlovy Vary – 391
3. Ostrava – 2 304
4. Jihlava – 392
5. Brno – 3 374
6. Hradec Králové – 820
7. Praha – 11 839
8. České Budějovice – 925
9. – 10. Plzeň – 1 969
9. – 10. Zlín – 888
11. Pardubice – 1 065
12. Ústí nad Labem – 1 200
13. Liberec – 1 491

Novinky, na které se mohou mladí čtenáři těšit

Přibližně v polovině roku budou spuštěny nové webové stránky Čtení pomáhá se zbrusu novou grafikou. Přibude sekce s novinkami a možnost registrace pro knihovny a školy, které budou chtít dostávat aktuální informace o projektu. Nově si budou moct děti vytisknout certifikát o přečtené knize. Ten jim může usnadnit např. práci na jejich čtenářském deníku.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros a Nadací rozvoje občanské společnosti (NROS) bude na začátku listopadu zorganizován čtecí maratón s názvem „Čteme pro kuře“. Cílem je během jednoho dne načíst co nejvíce kreditů sbírce „Pomozte dětem“. Číst mohou nejen děti, ale i široká veřejnost, a zapojí se známé české osobnosti. Principem je nepřetržité předčítání, a to po více než 10 hodin. Co 5 minut bude číst jiný čtenář.

„Hra nazvaná Čtení pomáhá má za sebou první rok a setkala se s velkým celonárodním zájmem dětí, rodičů i učitelů. Ukázalo se, že nápad spojit zájem o literaturu se zájmem o pomoc potřebným byl šťastný,“ řekl o projektu jeho ambasador Zdeněk Svěrák, český dramatik, scénárista, textař a herec.

Podobné články