Crazy Heart – citlivý kovboj

4.7.2010

Čtyřikrát rozvedený, čtyřiadvacet let se neviděl se svým synem, jeho kariéra uvadá. To je život sedmapadesátiletého „kdysi“ úspěšného countryového písničkáře Bada Blaka. Dnes tvrdý alkoholik, uvnitř citlivý muž.

Vypadá to, že kariéra kdysi slavné legendy je u konce a s ní i smysl života Bada Blaka. Dříve vyprodané obrovské koncertní haly, dnes vystupování pro pár lidí. Ježdění po malých klubech mu nepřínáší zrovna moc penež. A tak věčně naštvaný na okolní svět a hlavně sám na sebe, nachází útěchu v alkoholu a cigaretách.

V jednom malém městečku o jeho přízeň začíná usilovat místní novinářka Jean. Samozřejmě pracovně. Zajímá se o hudbu a chystá se napsat članek, který by zachycoval Badovo hudební dráhu. Ze začátku není Bad moc nadšený a nechce si mladou redaktorku připustit moc k tělu. Postupně se tak ale stane. A navzájem k sobě začínají cítít něco víc.

Po pár schůzkách a dlouhých rozhovorech se do sebe oba zamilují. A i přesto, že je Bad stále na cestách a vystupuje, nevidí v tom oba žádný problém. Daleko větší překážku vidí rozvedená matka pětiletého syna v Badovo závislosti na whiskey. Nepřeje si, aby před ním pil.

Postupem času začíná krásná Jean Badovi důvěřovat a když musí opustit kvůli pracovní záležitosti město, dovolí mu poprvé svého syna hlídat. Bad s ním vyrazí do města, avšak neodolá hospůdce, kterou míjí. Po pár skleničkách zjišťuje, že malého synka ztratil z očí. Po usilovném hledání policie nakonec chlapečka najde. Jean je zklamaná, ztrácí k Badovi důvěru a rozchází se s ním.

Bad si uvědomuje svou chybu a hodlá jí napravit. Nastupuje do protialkoholické léčebny a svou terapii úspěšně dokončí. V naději, že mu Jean odpustí se vrací, ta je ale rozhodnutá a za vztahem udělá definitivní tečku.

Film má tedy ve finále dobrý konec. Bad bere odmítnutí pozitivně. Vzchopí se, začne skládat nové písničky a začíná být znovu úspěšný a vydělává. Na mě možná až moc dlouhý, avšak velmi dojemný a hluboký snímek, podbarvený úžasnou zvučnou country muzikou. Můžu vřele doporučit!