- RubrikaKULTURA

Co přinesou Struny podzimu?

12.6.2014

Festival představí ikonu soudobé (nejen) vážné hudby Steva Reicha i mladé tvůrce jdoucí v jeho šlépějích. Steve Reich je jedním ze zakladatelů minimalismu a zároveň jednou z největších osobností moderní hudební historie. Na Strunách podzimu se na Nové scéně ND aktivně zúčastní uvedení svého raného díla pro dva páry rukou Clapping Music. Kompletní Reichův Drumming zazní v provedení ansámblu bicích nástrojů cenou Grammy oceněného perkusisty Colina Currieho. Jednou z nejrespektovanějších inovátorek na poli současné hudby je mladá izraelská violoncellistka Maya Beiser, která zaujme vytříbenou virtuozitou, šarmem a neotřelým vizuálním pojetím svého vystoupení včetně projekcí, stejně jako zapojením vlastního softwaru, a která si svůj sólový debut odbude v bývalém kině pod Veletržním palácem.

Každoročně zní Strunami podzimu jazz v jeho nejrůznějších podobách a i letos představí jak matadory světových pódií, tak špičkové hráče nejsoučasnějšího ražení. Šest dekád je na špici jazzové karavany klavírista Ahmad Jamal, kterého počítal ke svým nemnohým inspirátorům i velký Miles Davis. Ikona africké hudby, charismatický moudrý muž a jeden z nejlepších jazzových trumpetistů světa Hugh Masekela provede v komorním duu se svým dlouholetým spoluhráčem a přítelem, klávesistou Larry Willisem, posluchače v pražském Rudolfinu napříč tzv. American Songbookem, tedy Americkými standardy. Ke Strunám podzimu patří také objevy. Tím letošním je původně bluegrassový dnes  všestranný virtuóz na mandolínu a zpěvák Chris Thile, jemuž bude sekundovat jeden z nejkreativnějších jazzových klavíristů současnosti Brad Mehldau, kterého jako první v Česku představily právě Struny podzimu.

Pořadatelé samozřejmě pamatují i na nejmladší publikum a na 18. a 19. října opět chystají komponovaný víkend Struny dětem. Na závěrečné afterparty – klubové noci festivalu Struny podzimu SPOTLIGHT  – se představí 12. listopadu v klubu Roxy mladé výjimečné talenty ze zahraničí i domácí scény. Detailní programy budou zveřejněny později.

Struny podzimu vstupují do svého devatenáctého ročníku s věrnými partnery v čele se společností Telefónica Czech Republic a investiční skupinou KKCG. „Dlouholeté přízně našich generálních partnerů si velmi vážíme. Spolupráce je pro nás inspirací a zároveň závazkem připravit festival vždy tak, aby naplnil své poslání,” říká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu. „Děkujeme Strunám podzimu za objevné a nezapomenutelné zážitky. Jsme rádi, že je naše jméno pevně spjato s tímto festivalem po dlouhých čtrnáct let,“ hodnotí Jakub Chytil, člen představenstva společnosti Telefónica Czech Republic.

„Vždy oceňujeme profesionalitu, kvalitu a originalitu. Festival Struny podzimu pro nás vše výše uvedené ztělesňuje (svou neotřelou dramaturgií vhodně doplňuje klasické hudbě zasvěcenou Dvořákovu Prahu, kterou též dlouhodobě podporujeme),“ dodává za investiční skupinu KKCG Robert Kolář, člen dozorčí rady. Dlouhodobé angažmá skupiny v oblasti kultury mimo jiné v loňském roce ocenilo Kennedy centrum udělením Gold Medal in the Arts za kulturní filantropii Karlu Komárkovi.

Do rodiny partnerů festivalu tradičně patří hlavního města Praha, Ministerstvo kultury ČR, PRIVAT BANK a dále mecenáši Karel a Michaela Janečkovi. Struny podzimu mají i významné partnery z mediální oblasti v čele s Českou televizí, Českým rozhlasem a Hospodářskými novinami.