- Rubrika46. MFF KV

Cigán – upřímná sonda do romské duše

7.7.2011

Adam je 14-letý cigánský kluk z romské osady na východě Slovenska. Jednoho dne umírá násilně jeho otec za nevysvětlitelných okolností. Netrvá dlouho a Adamova matka se znovu provdává za jeho strýce Žiga – vyhlášeného lichváře, zlodějíčka a nemakačenka. Sobecký otčím vnáší do rodiny nové moresy. Nutí Adama krást, nenávidět gadži a vysmívat se společnosti. Adam chce být ale jiný, poctivý, tak jak ho to učil jeho otec. S ním měl Adam tak silné pouto, že ho otec navštěvuje i po smrti. Je mu v těžkých chvílích oporou a zároveň učitelem na nesnadné cestě cigánským životem. Adam si stále více uvědomuje, že už není malý chlapec a pokud chce v životě něco dokázat, musí vzít osud do svých rukou. Jenže k bohu i k ďáblovi je stejně blízko..

Cigán je velmi realistický příběh ze života romské osady. Vypráví o cigánech takových, jací doopravdy jsou – emotivní, nespoutaní, přímočaří a temperamentní. „Nechtěli jsme Romy mýtizovat ani romantizovat. Chtěli jsme pravdivě zachytit jejich život,“ říká režisér filmu Martin Šulík. Se svým štábem procestoval celé Slovensko, aby z desítek jednotlivých příběhů a pohnutých osudů natočil ucelené dílo.

A jací jsou vůbec romští představitelé hlavních hrdinů v reálném životě? Hlavní postava Adam – Janko Mižigár je nenápadný plachý romský klučina, který ve volném čase zpívá v gospelové skupině. Jeho filmového bratra hraje Martin Hangurbadžo – Jankův nejlepší kamarád. Oba dva pocházejí ze stejné vesnice. Zápornou roli sobeckého otčíma Žiga ztvárnil Miro Gulyas. Ten bydlí se svou ženou v Paříži, kde vedou společně romský taneční soubor. V příběhu se vyskytuje také krásná cigánská holka Julča, do které je Adam zamilovaný. V reálu ji hraje Martina Kotlárová, jejímž snem je, stát se učitelkou v mateřské školce. Pokud by se naskytla příležitost ke hraní, ráda by Martina pokračovala v herecké kariéře.

Premiéru snímku mohli diváci spatřit na filmovém festivalu v Karlových Varech v úterý. Snímek také brzy poběží v českých a slovenských kinech. „Plánujeme premiérové promítání také v romské osadě, kde jsme natáčeli. Zda romové přijmou snímek s pozitivním ohlasem nebo kritikou, si můžete přečíst až v „sůdničkách“ (fejetony, povídky ze soudních přelíčení – pozn. redakce),“ žertoval režisér Martin Šulík.

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.