- RubrikaRecepty

Chcete v Hradci Králové dobrou svačinku?

18.2.2013

Tak jděte do Bistra u Dvou přátel. To má totiž pro studenty středních a základních škol speciální nabídku svačin. Bistro u Dvou přátel je specifické tím, že v něm pracují mentálně postižení, kteří spolupracovali se společostí Skok do života. Hana Šimáčková z Bistra prozradila, jaké byly reakce občanů Hradce Králové na toto Bistro. „Různé, my jsme i řešili, jak upozornit na to, že tady obsluhují lidé, kteří mají svá určitá specifika. A pak jsme si řekli, proč na to vůbec upozorňovat. Nechtěli jsme aby naši lidé pracovali pod nápisem : Jsme mentálně postižení. Chceme vyzdvihnout tu kvalitu. Malé problémy tu byly, ale všichni se s tím zatím vyrovnali.“

Jací jsou ale hlavní zákazníci Bistra? „Máme 4 skupiny. Tou první jsou lidé, kteří sem přijdou kvůli tomu, protože jsou tady lidé s postižením. A přijdou se podívat ze zvědavosti. Pak studenti z Univerzity Hradec Králové. Poté maminky s dětmi. Máme tady takový malý dětský koutek. A poté úředníci, kteří to mají, jako kdyby kamenem dohodili,“ přibližuje Hana.

Hana také prozradila, jaká byla očekávání a jak se splnila : ,,Já si myslím, že ano. Velice mě překvapila aklimatizace našich lidí. Dost nás překvapil zájem o rauty. A to číslo, 4 rauty do týdne, je pro nás hodně pěkné.“

Co je ale na Bistru zajímavé je to, že nabízí „svačinové menu“. Jak vůbec probíhá taková rozvážka svačin? ,,Každý den od pondělí do pátku a je závislá na objednávkách od škol. A probíhá tak, že ráno, dostane náš člověk určitý počet svačin do termo boxu a buď MHD nebo pěšky rozváží svačiny. A přímo ve školách už je to přizpůsobeno podle možností školy.“ říká Hana.

Důležité je i to, že svačiny nejsou omezeny pouze na školy. Kdo všechno si tedy může objednávat svačiny? ,,Vlastně kdokoliv. Ale tím, že nejsme tak flexibilní, tak potřebujeme vždy několik dní předem k tomu, abychom prošli a naučili se s naším člověkem trasu, abychom se zorientovali v prostoru té firmy nebo školy,“ upřesňuje Hana.

,,Je to však velmi časově náročné. I když, jak kdy. Záleží podle místa rozvážky. Naším odběrovým místem je například Základní škola v Opatovicích. Tam příprava a cesta zabere asi tak dvě až tři hodiny. Poté také svačiny odebírá Biskupské Gymnázium, které je odsud asi 15 minut pěšky. V současné době ještě rozvážíme k nám do Ladílny a do Skoku do života, a také ještě do Základní školy Úprkova Hradec Králové. A někdy jsou objednávky i z Církevní základní školy,“ ukončuje Hana.

Podobné články