- RubrikaDivadlo

Český tanec s africkými kořeny!

27.10.2010

Talentovaný český tanečník a choreograf Jiří Bartovanec, který od roku 2003 působí ve světoznámém tanečním souboru choreografky Sashy Waltz v Berlíně, uvede v divadle Ponec 1. a 2. listopadu od 20:00 hod. českou premiéru své druhé autorské sólové choreografie Aného, ve které se snaží vypořádat s komplikovanou minulostí své rodiny.

Jiří se rozhodl nalézt své údajné africké kořeny, o kterých až do 25 let neměl ani ponětí. Jeho pátrání po neuvěřitelném rodinném příběhu zachytili režiséři Nenad Djapić a Pavla Frýdlová v dokumentu České televize s názvem „Africké kořeny – české tančení“, který budou mít diváci možnost zhlédnout v rámci obou hracích večerů. Snímek zachycuje tanečníkovo setkání s míšeným dědečkem i vznik choreografie Aného, jejíž název odkazuje na Toganské pobřežní městečko, odkud byli Jiřího předci spolu s dalšími původními obyvateli přivezeni do koloniálního Německa. „Díky natáčení jsem měl možnost poznat velký kus rodinné historie i vlastního původu. Najít část identity byl velmi silný impuls. Pokud člověk ví, odkud kráčí, lépe se mu pokračuje vpřed. S tímto poznáním jako bych získal pevnou půdu pod nohama a nemusel se ohlížet zpět,“ říká Jiří.

Po dokončení dokumentu však Jiřího dědeček za dosud nevyjasněných okolností zemřel. „Tato smutná událost posunula obsah mé choreografie dalším směrem,“ popisuje pohnutý osud své rodiny Jiří.

Vstupenky k dostání v divadle Ponec za 120 Kč / 190 Kč v den konání představení a dále v předprodeji na pokladně divadla v Celetné a v sítích Ticketpro a Ticketstream.

Více na www.divadloponec.cz

Představení bude uvedeno v rámci projektu T. VAR neboli taneční var (projekt podporující realizaci tvorby českých umělců působících v zahraničí).

Choreografie a interpretace: Jiří Bartovanec
Hudba: zeitblom
Světelný design: Martin Hauk
Kostýmy: Jiří Bartovanec a Federico Polluci
Video: Virgis Puodziunas
Dramaturgie: Yoreme Waltz
Produkce: Karsten Liske