- Rubrika

Český hokej oslavil sto let zápasem na ledě Česko – Slovensko a vše zakončil zápas legend

5.11.2008

Ve skutečnou oslavu nejrychlejší kolektivní hry světa se vším všudy se proměnil 4. 11. 2008 slavnostní večer u příležitosti jubilea 100 let českého hokeje. Na ledě pražské O2 Arény se při souboji se Slováky bavil hokejem reprezentační výběr kouče Vladimíra Růžičky v čele s největší hvězdou Jaromírem Jágrem.

Zápas skončil drtivou porážkou 7:0. Je třeba přiznat, že ve výběru české reprezentace byli ti nejlepší hráči co hrají v Evropě. V mužstvu Slovenska bylo mnoho mladých a nezkušených hráčů. Tímto zápasem se loučil s reprezentací Martin Straka.

Jednačtyřicet osobností bylo uvedeno do Síně slávy, dalších třicet se představilo na ledě po kanonádě českých hokejistů proti Slovensku v exhibici na ledě.

Následovaly slovenská a české hymna v podání zpěvačky a herečky Daniely Šinkorové, po níž sklidil ovace bývalý brankář Dominik Hašek, který přišel společně s jednou z dcer dalšího velikána mezi tyčemi Bohumila Modrého Blankou vhodit slavnostní buly. Společnost jim jakožto zástupce budoucnosti českého hokeje dělal symbolicky ještě mladý gólman Daniel Šimonů, který na ledě O2 Areny vyhrál se Zlínem turnaj žáků třetích tříd.

Sto let hokeje v Čechách

Slavnostní atmosféra však provázela celý zápas. Během přerušení hry byly k vidění vzpomínkové šoty na největší legendy českého hokeje. Krátce po Jágrově gólu na 4:0 ze 26. minuty začala obíhat hledištěm O2 Areny „mexická vlna“. Sám Jágr se ve výčtu osobností uvedených do Síně slávy objevil v první polovině třetí třetiny a dočkal se díky tomu zcela ohlušujícího aplausu. Neméně potlesku se dostalo i dalším osobnostem. Třicet se jich pak divákům předvedlo v exhibici na 2×15 minut.

V retrodresech se představili divákům společně mistři světa ze 70. let v modrých trikotech se lvem na hrudi společně s olympijskými vítězi z Nagana v bílém proti „červeným“ světovým šampionům z roku 1985 s jejich nástupci, kteří dokázali triumfovat pětkrát v letech 1996, 1999, 2000, 2001 a 2005.
Závěrem lze konstatovat,že to byla důstojná oslava 100 let českého hokeje. Není se za co stydět a lze jen popřát do dalších let mnoho vynikajícich hráčů a ještě více výborných výsledků v reprezentaci.