- RubrikaSportuj

Česká biatlonová nominace na mistrovství světa odtajněna

5.2.2013

Tři dny před úvodním závodem jsou finální přípravy na světový šampionát v Novém Městě na Moravě v plném proudu. Zatímco ve Vysočina Areně dobrovolníci připravují oplocení a reklamní panely na stadionu a první závodníci již testují tratě, v Praze proběhla tisková konference za účasti zástupců organizačního výboru, Českého biatlonového svazu a v neposlední řadě i státních institucí, které se podílely na přípravě největší sportovní akce tohoto roku na českém území. Kromě slov vděku každému, kdo se o hladký průběh mistrovství světa stará, také prezident Českého biatlonového svazu Václav Fiřtík zveřejnil nominaci národního družstva.

Trenéři Ondřej Rybář a Jindřich Šikola po návratu z tréninkových kempů v zahraničí vybrali pět žen a šest mužů, kteří budou moci startovat v osmi individuálních a třech štafetových kláních – Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Barbora Tomešová, Jitka Landová, Veronika Zvařičová, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Zdeněk Vítek a Tomáš Holubec.  S drobnými zdravotními problémy se v tuto chvíli potýká Veronika Zvařičová (nemoc) a Zdeněk Vítek (bolavá záda). V záloze jsou proto připraveni náhradníci Lea Johanidesová, Eva Puskarčíková, Lukáš Kristejn a Vít Jánov.

O úspěšné výsledky a cenné kovy se bude český tým rvát v silné konkurenci 366 závodníků ze 43 zemí. S nimi na Vysočinu dorazí téměř 400 členů doprovodu – jedná se především o trenéry, servismany či zástupce národních federací. V součtu s účastníky z řad médií, organizátorů a dobrovolníků dosáhne celý biatlonový konvoj téměř nepředstavitelné velikosti zhruba tří tisíc lidí.

V čele v tuto chvíli již úspěšného organizačního výboru stojí Jiří Hamza, pro kterého bude největší odměnou za vynaložené úsilí medailový zisk některého z českých reprezentantů.  „Před sezonou jsem si nesmírně přál, aby diváky do Nového Města nalákali sami biatlonisté nějakým pěkným výsledkem ve Světovém poháru. To se stalo a já pevně věřím, že si reprezentanti zatím nevystříleli flintu,“ usmívá se Hamza. Pozitivní zprávou pro něj určitě je i aktuální stav prodaných lístků. Do nedělního večera zmizelo z předprodeje přes 100 tisíc vstupenek.

„Na čtvrteční úvodní závod smíšených štafet zbývá opravdu velmi málo volných míst,“ raduje se nad obrovským zájmem Jiří Hamza. Taková masa lidí však přináší i možné problémy s organizací. Kapacita parkovacích míst v okolí areálu je značně omezená, návštěvníkům tudíž poslouží kyvadlové autobusy, které pojedou v intervalu deseti minut. Fronty hrozí i na pokladnách při vstupu do Vysočina Areny, proto je lepší pořídit si vstupenky v internetovém předprodeji. Všem případným potížím se dá zabránit včasným příchodem; Arena se otevírá vždy čtyři hodiny před závodem, kdy startuje i bohatý doprovodný program. „Udělali jsme vše pro to, aby si fanoušci každý závod užili a vychutnali naplno,“ láká příchozí Hamza.

První oficiální akcí šampionátu bude středeční slavnostní zahájení, jehož program sestavil významný český divadelní režisér a ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša. Mezi jeden z vrcholů večera se určitě zařadí velkolepá laserová show. Zahájení začíná ve 20:30 ve Vysočina Areně a vstup je volný.

foto: biathlonnmnm.cz