- RubrikaNEWS

Celostátní výstava Země živitelka vstupuje do 41. ročníku

27.8.2014

Na výstavišti v Českých Budějovicích se ve dnech 28. srpna až 2. září uskuteční 41. ročník celostátní výstavy Země živitelka, který nese podtitul Budoucnost českého zemědělství a českého venkova.

Pořadatelům se povedlo obsadit kompletně celou výstavní plochu, která činí 36 146 metrů čtverečních. Představí se více než šest stovek vystavujících firem nejen z České republiky, ale také z mnoha zemí Evropy. Zastoupení budou mít i Spojené státy americké. „Pokud jde o návštěvnost, přejeme si, aby se vyrovnala alespoň té loňské, kdy se přišlo podívat přibližně sto tisíc lidí,“ konstatuje ředitel Výstaviště České Budějovice a. s. Josef Friedrich, jenž se trochu obává špatného počasí.

Účast na slavnostním zahájení ve čtvrtek 28. srpna přislíbili prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch, ministr zemědělství Marian Jurečka a další osobnosti. Zemi živitelku doprovodí Mezinárodní výstava družstevnictví a výstava Ekostyl, která svým zaměřením pokrývá celý zemědělsko-potravinářský sektor. Silné zastoupení budou mít vystavovatelé prezentující zemědělskou techniku a po létech se vracejí výrobci krmiv.

Na rostlinnou a živočišnou výrobu se zaměří 2. ročník Angus show a 1. ročník Limousine show. Na této unikátní přehlídce dvou hlavních plemen masného skotu zhlédnou návštěvníci 125 kusů dobytka. Uvidí také ovce a kozy, které přivedou regionální chovatelé. Potravinářskou výrobu budou reprezentovat regionální výrobky oceněné značkou kvality KLASA a objeví se rovněž výrobky se značkou Chutná hezky, jihočesky.

Na obnovu a rozvoj venkova se soustředí prezentace Národní sítě Místních akčních skupin, Spolku pro obnovu venkova ČR a další partneři včetně zahraničních. V odborném doprovodném programu nebude chybět soutěž o Zlatý klas, která je pouze o rok mladší než Země živitelka. Soutěžní exponáty z rostlinné a živočišné výroby, mechanizace, potřeb a služeb v zemědělství resp. zpracovatelského průmyslu posoudí porota složená z předních odborníků.

Výstava se tradičně dělí na oborové dny. Čtvrtek bude Dnem technologií, pátek Dnem českého venkova a Družstevním dnem, sobota Dnem myslivosti, neděle Dnem zdraví, pondělí Dnem zemědělství. V sobotu 30. srpna zároveň slavnostně začnou Národní dožínky za účasti nejvyšší státních představitelů. „V celé republice je aktuálně sklizeno osmdesát procent ploch, na Moravě dokonce přes devadesát. Zbývá sklidit obilí na 170 tisících hektarech, z toho je 152 tisíc v Jihočeském kraji,“ upozorňuje Jan Záhorka, poradce prezidenta Agrární komory.

V rámci kulturního doprovodného programu vystoupí dechové a country kapely, folklorní soubory, představí se národopisný soubor Doudleban nebo Obec baráčníků z Radomyšle. Pořadatelé však nemají dobrou zprávu pro myslivce, kteří si kvůli nové vyhlášce tentokrát v Pavilonu Jihočeské myslivecké jednoty nezakoupí střelivo. Příznivou informaci naopak představuje nezměněná výše vstupného (plné 130, zlevněné 70, školní 30, rodinné 280, dvoudenní 200 korun. Novinkou je vstup po předložení Lipno Card (plné 110, rodinné 250).