- RubrikaHudbaKULTURA

Bůh žehnej Praze, vzkazuje Elton John

30.6.2010

Čtvrteční horký den zakončil sir Elton John koncertem ve vyprodané O2 aréně. Po dlouhých pěti letech znovu zavítal do České republiky, aby zde divákům zahrál svoje největší hity. Ve fialových brýlích ladících s košilí a v černém fraku s nápisem Stardust Kiss předvedl, proč je jeho klavírní popík tak úspěšný.

Ještě než se všichni lidé dostali skrze detektory kovů do arény, začalo se deset minut po osmé hrát. Nejdříve se uvedla kapela dlouhovlasých prošedivělých rockerů, která doprovází Eltnovo turné. Usměvavý bubeník Nigel Olsson a cetkami ověšený kytarista Davey Johnstone sklízeli u publika skoro stejný úspěch jako hlavní hvězda večera.

Postupně zazněly písně jako Rocket Man, Crocodile Rock nebo The Bitch is Back. Nevynechal ani Candle in The Wind, kterou složil pro zesnulou Princeznu Dianu. Celkově zazpíval okolo dvaceti svých nejznámějších hitů od počátku kariéry. Atmosféra v sále byla klidná, každou píseň odměnili diváci aplausem, ale jen pár z nich se na Eltonovy songy roztančilo.

Detailní pohledy na pódium zajišťovaly dvě velké obrazovky. Každý měl tak možnost vidět zajímavé záběry na Eltona Johna při hraní klavírních sól. Některá trvala až deset minut a Elton se při nich odkláněl od klaviatury a posílal nadšenému publiku úsměvy. Neodpustil si zamávat fanouškům z vrchu svého klavíru.

Zhruba v půlce koncertu začal představovat kapelu a tehdy se mu konečně podařilo zvednout sedící diváky. Několikrát toho využil a během pauz mezi písněmi se procházel po pódiu a mával na vstávající arénu. Neopomněl publikum pochválit a pozdravit Prahu.

Na dvouapůlhodinovém koncertu měli převahu starší diváci, kteří si sem přišli zavzpomínat na svá mladá léta. Mladí sem přišli za legendou světové pop music. V závěru koncertu si společně vytleskali přídavek Circle of Life známou ze Lvího krále. Oscarovou Can You Feel the Love Tonight ze stejného filmu ovšem nezazpíval.

Z koncertu odcházeli spokojení lidé, kterým Elton John zahrál a zazpíval jejich oblíbené písně. Postarší šlechtic zazpíval to nejlepší, co doposud vytvořil. Příště se možná přijede pochlubit s nějakou novou deskou.

Foto: www.eltonjohn.com