- RubrikaSportuj

Budějovičtí volejbalisté postoupili přes Příbram do semifinále play off

27.3.2015

Mezi Jihostrojem a volejbalisty Příbrami to pořádně jiskřilo. Jejich souboje ve čtvrtfinále extraligového play off byly napínavé a těžké. Dvakrát museli soupeři propotit k dosažení výsledku čtyři sety, dvakrát dokonce pět. Teprve pátý zápas, který se uskutečnil na palubovce v jihočeské metropoli, skončil jasně 3:0 pro domácí a poslal je mezi čtyři nejlepší týmy.

Výsledky 3:2, 3:1, 3:1 a 2:3 z pohledu Jihostroje (první dva zápasy se hrály v Českých Budějovicích, další dva v Příbrami) dávaly tušit, že ani v pátém duelu vyřazovací série best of seven nemusí padnout definitivní rozhodnutí o postupujícím do semifinále. Jihočeši však měli výhodu mečbolu a domácího prostředí, zatímco hosté stáli před nutností zvítězit, neboť v opačném případě jim končí sezona. „Věřím, že Příbram ztratí lehkost, když bude muset vyhrát, a pro nás to bude snazší,“ prorokoval budějovický trenér Jan Svoboda.

Došlo na jeho slova. Zatímco v předchozích duelech produkovali Středočeši proti favoritovi bojovný a hlavně bezstarostný volejbal, ve kterém uhráli spoustu jindy nedosažitelných míčů, do pátého zápasu šli s větší zodpovědností a tím i nervozitou. V předchozím utkání navíc ztratili smečaře Petra Čížka, jenž si natáhl tříslo. „Byla to pro nás citelná ztráta ohledně příjmu a organizace hry v poli. Právě tam jsme dneska neuspěli,“ konstatoval hrající kouč René Dvořák po rozhodující porážce.

zzzzjihopridva

Budějovičtí hráči Jan Kuliha, Michal Křiško a Filip Habr (zleva před sítí) se radují z postupu do semifinále play off.

V prvním setu vedli od začátku jenom domácí a získali ho rozdílem osmi bodů. Druhou sadu trochu zdramatizoval nečekaně razantním servisem střídající Tomáš Anděl, důležité body dělali také Tomas Josefacki, Kevin Owens a kapitán Martin Böhm, ale Budějovičtí od stavu 17:17 přešli do vedení, nepřipustili drama v koncovce a proměnili druhý setbol. Třetí dějství bylo pro hosty vysloveně o bytí a nebytí. Drželi se do stavu 18:18, ale v závěru povolili Jihostroji čtyři mečboly. Jeden odvrátili, potom zahráli do autu a byl konec.

Jedno taktické střídání v budějovickém dresu absolvoval také blokař Lukáš Hrzán povolaný z B-týmu (EGE Č. B.) místo zraněného Vladimíra Sobotky. „Vláďa si natáhl sval, ale pro semifinále by měl být k dispozici,“ ujistil Jan Svoboda, jenž vyzdvihl Sobotkovy přednosti na bloku a servisu, které týmu chyběly, ale netroufl si označit hráčskou hvězdu ve čtvrtfinále. „Nicméně bych pochválil Petra Zapletala, jenž výrazně ovlivnil vývoj série na nahrávce, a univerzála Michala Kriška,“ dodal. „Nebýt Petra Zapletala, tak měl Jihostroj s námi větší problémy,“ potvrdil René Dvořák.

UNIQA extraliga, čtvrtfinále play off, 5. zápas

VK Jihostroj Č. Budějovice – VK ES Příbram 3:0 (17, 21, 21)
Rozhodčí:
Buchar, Rychlík.
Čas:
77 minut.
Žluté karty:
0:1.
Diváků: 968.
VK Jihostroj:
Habr, Kriško, Mach, Tibitanzl, Kuliha, Michálek, libero Hupka. Střídal Hrzán.
VK Příbram: Ulč, Josefacki, Owens, R. Suda, Kuchař, Böhm, libero Juračka. Střídali Hykš, Anděl, Čížek.
Konečný stav série: 4:1.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza