- Rubrika

Bratři Mašínové, vyznamenat nebo odsoudit?

4.3.2008

Téma bratří Mašínů je v poslední době hodně diskutované. Už po třetí byli navrženi na státní ocenění, jak na nejvyšší řád Bílého lva, tak na Medaili Za hrdinství. Podle posledních zpráv premiér Topolánek osobně vyznamenal Josefa Mašína tzv. premiérskou medailí při své návštěvě USA minulý týden.

Vzhledem k tomu, že je toto téma diskutované a kontroverzní, rozhodla jsem se zde nastínit život a činnost Josefa a Ctirada Mašínových.

Ctirad a Josef Mašínovi jsou syny Josefa Mašína, podplukovníka československé armády, který byl znám svým odbojem proti nastupujícímu nacismu. V roce 1942 byl pro tuto svou činnost popraven, což Josefa a Ctirada, kteří byli v té době ještě dětmi (Josef *1932, Ctirad * 1930 ), jistě poznamenalo a podnítilo k jejich budoucímu odboji proti komunistické totalitě.
Po únoru 1948 rozběhli s dalšími spolupracovníky sabotážní akce proti komunistickému režimu. Zajímavostí je, že Ctirad absolvoval v roce 1948 „záškodnický“ kurz pro zvýšení brannosti obyvatelstva, kde se naučil likvidovat protivníky i připravovat různé sabotážní akce. Jejich velkou snahou byl také v různých takových akcích sběr zbraní. Při plánovaném útěku za hranice byl Ctirad zadržen a do roku 1953, kdy byl při amnestii propuštěn, uvězněn včetně nasazení v Jáchymově. Během svých sabotážních akcích došlo mnohdy ke komplikacím, na které doplatilo svým životem několik lidí. Byli to příslušník SNB Oldřich Kašík, který byl zastřelen, příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko, kterého Ctirad podřezal, pokladník Kovolisu Josef Rošický, kterého při potyčce Josef zastřelil a 4 členové východoněmecké policie, kteří byli zastřeleni při putování skupiny Německem.

Plánem bratří Mašínů a jejich skupiny bylo emigrovat a připojit se k americké armádě a tím bojovat proti SSSR, a to z důvodu v té době hrozící války mezi USA a SSSR. V říjnu roku 1953 se v pěti lidech opět pokusili přejít hranice. Dva členové skupiny, Zbyněk Janata a Václav Švéda, byli zatčeni a později popraveni. Josef a Ctirad Mašínovi a Milan Paumer úspěšně emigrovali a nastoupili do americké armády, jak plánovali. Po pěti letech, kdy už válka se SSSR nehrozila, z armády vystoupili a dále žili v Americe. Před 7 lety se Milan Paumer vrátil do České republiky, ale bratři Mašínové nadále žijí v zahraničí.

Zda jsou bratři Mašínové vrahové, kteří možná zbytečně zabili několik lidí a nebo hrdinové, jež vytrvale bojovali proti komunistickému režimu a je záhodno je vyznamenat, nemohu soudit. Neumím si představit, v jakých situacích se ocitli ani jaké měli možnosti a jaké bylo klima té doby. Každopádně mě toto téma zaujalo právě pro vyhrocenost názorů obou stran, jak příznivců tak odpůrců.

foto: ČTK