- Rubrika

Boj o titul mistra světa se ve formuli 1 nečekaně zdramatizoval

28.7.2009

Po sedmi odjetých závodech se zdálo být jasno. Mistrem světa se stane Button a zbytek šampionátu bude nudný. Vždyť Button vyhrál šest velkých cen ze sedmi. Takovým nástupem do sezóny se může pochlubit jen Jim Clark a Michael Schumacher, nepočítáme-li 50. léta, která byla specifická.

Zvlášť ten Clarkův nástup  v roce 1965 byl neuvěřitelný tím, jak Clark dominoval. Vyhrál šest ze sedmi prvních závodů roku, přičemž jedné velké ceny se nezúčastnil, protože přijal angažmá v Indianapolis za oceánem. Clark tak vyhrál šest  závodů z prvních šesti účastí. Z toho ve třech závodech získal tzv. chelem, to znamená, že dosáhl postavení v čele stratu, zajel nejrychlejší kolo závodu a vedl od startu do cíle. Tehdy se jelo celkově deset velkých cen. Clark se po svém šestém vítězství, jež završilo velkou sérii, už tři kola před koncem sezóny stal mistrem světa. V té době se ale jelo podle jiného bodového systému. Je zajímavé, že pokud by se v roce 1965 rozdělovaly body podle systému současného, Clark by se mistrem světa tehdy nestal. Tím by byl Graham Hill, který byl sice pomalejší než Clark, ale pravidelněji bodoval.

Přesto měli mnozí experti „jasno“: Bude se závodit jen o to, kdo skončí celkově druhý a třetí a o dílčí vítězství v jednotlivých velkých cenách. Jenže od té doby se odjely tři závody a všechno je najednou jinak. Buttonův tým Brawn se potácí vzadu. Vepředu jsou naopak vidět Red Bully Vettela a Webbera. Velká cena Maďarska tento vývoj potvrdila, i když Red Bull pilotovaný Webberem dojel až třetí, ale před oběma Brawny. Barrichello skončil až desátý, vedoucí jezdec šampionátu Button sedmý. Po Velké ceně Maďarska stále vede Button o 18.5 bodu před Webberem, který se posunul třetím místem na Hungaroringu na druhou pozici před svého stájového kolegu Vettela, který je třetí se 47 body. Až čtvrtý je Buttonův stájový kolega, sympatický veterán Barrichello. Přitom ještě před pár závody se zdálo, že při dominanci Brawnu bude double v konečném pořadí samozřejmostí. Zejména australan Webber se výrazně zlepšil. Jeho forma jde nahoru. V Německu získal své první pole position a po bezchybném výkonu i své  první vítězství v kariéře. V Maďarsku pak zaznamenal své první nejrychlejší kolo. Nyní se zařadil k vážným favoritům na titul. To je velké překvapení. I když byl považován za dobrého jezdce, za pilota formátu mistra světa nikoli.

Button může ještě titul udržet, podmínkou však je, že se sníží rozdíl mezi výkonností jeho Brawnu a australanova a němcova Red Bullu.