- Rubrika

Bernard Madoff – největší tunelář historie

24.7.2009

Podle mého názoru, největším tunelářem všech dob je Bernard Madoff. Ve čtvrtek v Mf Dnes se objevil článek o tom, že jakýsi David Friehling, povoláním účetní, jehož jméno jsem zaregistroval díky tomuto článku prvně, byl obviněn v kauze Bernarda Madoffa společně s Madoffem ze zpronevěry a podvodu.

Nešťastnému Friehlingovi hrozí 105 let vězení. Nevím, kolik je panu Friehlingovi let, ale 105 roků je dlouhá doba. V Americe ovšem tak dlouhé odnětí svobody není takovou výjimkou. Kdysi jsem četl o chlapíkovi, který byl v nějakém americkém státě, kde zrušili trest smrti, ale zpřísnili tresty odnětí svobody za násilné delikty, odsouzen za čtyřnásobnou vraždu ke 364 letům vězení. Vzhledem k tomu, že v době odsouzení mu bylo 27 let, znamená to, že na svobodu se podívá ve svých 391 letech. Pokud nedojde k mimořádně výrazným pokrokům v medicíně, se nepodívá. Ale i kdyby k těm opravdu úžasným objevům došlo, a on se dožil toho věku, bude starý dědek. Lidský věk se může prodloužit snáz než mládí. Také pana Friehlinga nečeká žádná zlatá budoucnost, I když by mu mohlo u soudu udělat dobré očko, že se sám přihlásil na policii. Zatím je jediným, vedle samého Madoffa, kdo byl v této kauze obviněn.

Ale musím nejdříve pro ty, kdo nesledují zprávy a nevědí, kdo je Madoff ani o co jde v jeho kriminálním případu, co vlastně zlého provedl, a těch bude tady ve třídě možná většina, vysvětlit, kdo to Madoff je a co udělal zlého. Madoff je geniální podnikatel a zároveň jeden z nejlepších a nejúspěšnějších tunelářů všech dob. Tedy ne jeden z…,ale největší a nejúspěšnější ze všech odhalených. Jsou dva druhy tunelářů. Někteří staví tunely v horách pro auta a vlaky, aby nemusely šplhat dlouhé hodiny po nepohodlných, zpomalujících a nebezpečných horských hřebenech. Mezi tyhle tuneláře Madoff nepatřil. Nestavěl tunely do nitra velehor, ale do nitra peněženek velmi bohatých klientů. To neznamená, že Madoffovy tunely byly méně důmyslné a intelektuálně obdivuhodné. Madoff využil velmi mazaným a brilantním způsobem ke svému obohacení tří lidských vlastností: hamižnosti, sklonu poslouchat autority a tendence věřit tomu, čemu člověk věřit chce. A podařilo se dokonale.

Vytáhl ze svých ultrabohatých, leč ultradůvěřivých křenů kolem 65 miliard dolarů, a to je pěkná suma. Možná navíc nakonec nebude konečná. Zvykli jsme si ve své etnocentické nafoukanosti domnívat se, že nejúspěšnější tuneláři na světě jsou češi, ale jak je vidět, není to pravda a od Madoffa se naše podnikatelská elita ještě velmi mnoho co učit. Jeho firma fungovala na systému, který mnoho čechů zná. Jmenuje se letadlo. Tak se říkalo takové zvláštní hře, která se hrála za bolševika, spíš asi z nudy a z nedostatku jiné zábavy než z opravdové touhy po zisku. To člověku přišel dopis,ve kterém byl vyzván, aby poslal stokorunu na nějakou adresu, která je na prvém místě na seznamu adres, který je součástí listu,dopis překopíroval,seznam posunul o jednu adresu(tu, na kterou poslal stokorunu), sebe na seznam zapsal na poslední místo a poslal na jiných několik adres, třeba na pět, těch pět pošle stokorunu tomu, co je první v novém pořadí a zároveň každý překopírovaný dopisposunutým seznamem na dalších pět adres.

Od lidí, kteří mu pak o několik úrovní níž pošlou stokorunu, měl obdržet dohromady značnou finanční částku. Nefungovalo to podle představ účastníků hry, protože  po několika úrovních se potřebný počet účastníků vyšplhal přes počet obyvatel tehdejšího ČSSR a po několika dalších kolech pak i přes počet obyvatel planety.

Tenhle způsob vydělávání peněz je známý a zdiskreditovaný, v Americe se mu říká Ponziho schema podle italsko-amerického podnikatele, který ho úspěšně používal na začátku minulého století a velmi na něm zbohatl. Později byl ovšem zatčen a odsouzen za podvod. Ponziho schema je nelegální, pokud není spojeno se skutečným prodejem nějakého zboží. V tom případě se nazývá multi-level-marketing a je řádnou podnikatelskou aktivitou. Nevýhodou systému je, že sice může přinést a take přináší, velké zisky organizátorům a těm, kdo naskočí do letadla na začátku, ale drtivá většina, tak 99% účastníků prodělá, a to veškerý vklad. Přesto byl systém v 90. letech s velkým úspěchem(pro organizátory) použit ve všech zemích Východní Evropy. Nešlo ovšem o stokoruny, naivní a v tržní ekonomice nezkušení obyvatelé zemí bývalého Výchoního bloku svěřovali zdánlivě geniálním finančníkům často veškeré těžce vydřené celoživotní úspory.  

Takovým případem byl například fond MMM ruského matematika a finančníka Mavrodiho, několik podobných institucí v České republice doby včetně několika kampeliček, v Rumunsku, atdV Albánii vedl krach jednoho takového podniku dokonce k pádu vlády. Na Slovensku podobné firmy zase pro změnu vládu sponzorovaly a pomohly ke zvolení a znovuzvolení. Peníze odebrané hlupákům dopadly různě. Někdy je dostali jen o málo menší hlupáci než ti, jimž byly zabaveny. To byl případ Alima Karmova. Mohl vyplatit pár prvních klientů svého fondu, tím by vzrostl zájem dalších pitomců, vydělal by mnohem víc a získal by čas odletět s penězi do tropických rájů. Místo toho se nechal zavřít. Jiní utekli za hranice a dnes žijí někde ve světě, možná v Belize, možná v Thajsku nebo někde jinde, kde je dobré podnebí a příjemné zákony. Další peníze takto získané se nejspíš dodnes úspěšně otáčejí v ekonomice a v politice.

A Madoff? Tak jednoduché jako podobní podnikatelé na Východě to rozhodně neměl. V Americe existuje zkušenost s tržní ekonomikou a lidé, zejména pak ti bohatí většinou dobře poznají podfuk a dávají si velký pozor. Než dolar investují, pětkrát ho otočí v dlani. Okrást bohaté američany  je obtížnější než ukrást Kim-Ir-Sena z mauzolea v Pchjongjangu. Američané říkají: Když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna a kváká to jako kachna , pak je to kachna. Jenže Madoff se zřejmě velmi dobře vyznal v lidech a spolehl se na tři lidské vlastnostihamižnost, tendenci věřit autoritám a touhu věřit tomu, čemu chce člověk věřit.

Madoff si vybudoval skvělou pověst a stal se slavným finančníkem, zakladatelem technologické burzy NASDAQ, stal se tedy autoritou. A když člověk s autoritou začal tvrdit, že onen tvor, co vypadá jako kachna, kváká jako kachna a chodí jako kachna, je labuť snášející zlatá vejce, lidé, alespoň někteří, mu to věřiliHrabivost a touha věřit tomu, čemu věřit chceme k tomu přispěly. Madoff od klientů vybíral peníze na tzv.nákup akcií. Nikdy pro své klienty žádné akcie nekupoval, ale to oni netušili. Použil peníze pro výplatu zisků těch, kteří si přáli, aby jim zisk byl vyplacen.

Nejúžasnější na tom je to, že nebýt oné zběsilé krize, možná by se na celou záležitost nepřišlo. Madoff dokázal takto velmi úspěšně podnikat a možná by ještě dalších dvacet podnikat dokázal. Zemřel by jako velmi bohatý a svými klenty oslavovaný burzovní makléř. Po jeho smrti by zůstala ve firmě stomiliardová díra. Tu by nakonec připsali někomu jinému, protože lidé by nedokázali uvěřit, že onen legendární, Amerikou oslavovaný finančník by se dopustil něčeho neférového. Možná by nad jeho rakví řečnil president a hovořil by o tom, jak Amerika ztratila velkého syna.

 Teď je ale jasné, že nad mrtvým Madoffem president řečnit nebude. Z kladného hrdiny se stal padouch. Ostatně, není to jediný kladný hrdina v historii, kterého potkal tento osud. Nynější senilní president Mugabe z rozvráceného Zimbabwe je dalším podobným(byl to hrdina protiimperialistického odboje), z naší historie známe take pár takových.