Bernard fest 2013 – den druhý

25.6.2013

V sobotu festivalový program startoval již v deset hodin dopoledne. Už kolem deváté před areálem přešlapovali příznivci kultury dřívějšího data narození, kteří se těšili na české duo Eva a Vašek. Občas se našla i výjimka v podobě třicátníka či čtyřicátníka, ale moc se jich tu nevyskytovalo. Písničky Evy a Vaška jsou spíše pomalejší a klidné, na divočejší interprety si my, mladí, museli počkat. I oni dva to ale ke konci svého vystoupení docela rozjeli, Eva se navíc s mikrofonem v ruce procházela mezi publikem a to se vděčně roztleská a roztančí.P200905300198901ilustrační foto

Po vystoupení známého dua přišla kapela, která je v českých končinách zvláštní, ojedinělá, unikátní a hlavně skvělá! Jmenují se The Tap Tap, jsou z Prahy, absolventi Jedličkova ústavu a kromě 4 profesionálních hudebníků jsou to všechno zdravotně postižení nadšenci. Toto těleso se nevyhýbá žádnému hudebnímu žánru, předvádí skladby rockové, popové, alternativní, vystřihnou si dokonce i slovenský song, a nebojí se ani operety a s klidem nám naservírují Prodanou nevěstu. Ve svých písních si dělají legraci ze svého postižení a černým humorem odzbrojují celé publikum, které zaplnilo beze zbytku celé náměstí.

taptap

ilustrační foto

Ihned po vystoupení The Tap Tap se publikum přesouvalo do kotle, zejména tedy mladé dívky a slečny, a toužebně očekávaly svého idola – Tomáše Kluse. Není se čemu divit – je mladý, pohledný, má to v hlavě srovnané, ví, o čem zpívat – ne nadarmo je přirovnáván ke Karlu Krylovi – a umí to rozjet. Což nám dokázal i na vystoupení v Humpolci. S Jiřím Kučerovským a celou Cílovou skupinou předvedl opravdovou show, hýřil vtipem a zpíval své nejznámější i méně známé songy.

klus ilustrační foto

Po Tomáši Klusovi nastupovala „éra“ slovenských interpetů – proti zásadě, že dáma má přednost, přišel první Richard Müller. Zpíval své největší hity, publikum opět tvořilo převážně starší osazenstvo, ale je vidět, že i mladí lidé znali písničky tohoto slovenského interpreta. Ten už dnes sice nevytváří takovou show, jako dříve, ale i tak má jeho vystoupení šťávu. Kvůli velkému teplu a zpěvákovým zdravotním problémům bylo jeho vystoupení trochu kratší než u některých dalších interpretů.

muller ilustrační foto

Další slovenský host byla půvabná zpěvačka Katarína Knechtová. Oproti ostatním interpretům se doprovázela sama, na klavír a kytaru. Její vystoupení bylo trochu klidnější a dostává publikum do mírné a šťastné nálady. Samotné vystoupení trvalo necelou hodinu a poté Katka věnovala ještě hodně času focení se se svými fanoušky, zejména malými dětmi a nešetří při něm úsměvy.

11

Večer po osmé hodině vystupovala tuzemská kapela Tichá dohoda, jedna ze stálic na české scéně, která letos slaví 25 let od svého vzniku. Hity jako Marioneta nebo Tulák po hvězdách dostávali do varu nejen příznivce folku. Počasí už nebylo tak horké jako během celého dne, příjemněji se dýchá, ovšem pivko bylo stále nezbytné – koneckonců jsme na Bernard festu, který se vyvinul z pivních slavností, tak proč ne?

Tichá dohoda 2011

ilustrační foto

Předposledním vystoupením, možná tím nejočekávanějším, bylo to od kapely Wanastowi vjecy. Skupina v čele s Robertem Kodymem zažívala bouřlivé ovace, takže to ještě chvíli trvá, než se dostane k samotnému zpěvu. Písně jako Otevřená zlomenina srdečního svalu a Tak mi to teda nandey zná vlastně úplně každý, takže celé náměstí hřmělo a burácí až do večera do deseti, kdy přišel zlatý hřeb večera – krásný, asi pětiminutový ohňostroj.

ohn

Po ohňostroji nastupovala poslední kapela, podobná pátečnímu Keksu – Kyvadlo. Jde o zábavovou formaci, která udržuje zábavu až do pozdně ranních hodin. A tímto končí Bernard fest, respektive jeho 19. ročník a my všichni se již těšíme na další rok!