- Rubrika46. MFF KV

Beduín – co všechno udělá matka pro své dítě

8.7.2011

Ukrajinka Rita se dohodne s ruským homesexuálním párem, že jim porodí díte výměnou za vysoký finanční obnos. Doma má totiž dceru trpící leukémií a ona chce podniknout cokoliv, aby ji zachránila. Odjede do Ruska a nechá se uměle oplodnit. S dcerou a svojí matkou má jediný kontakt přes internet. A ten ji přináší jen špatné zprávy. Léčba nezabírá, naopak stav pacientky se zhoršuje a je třeba stále víc peněz, aby se mohli vyzkoušet všechny možnosti.

Rita už neví, co si má počít a zamotává se do toho čím dál tím víc. Dohoda o porodu již nevypadá tak skvele, jako při podpisu a peníze přestávají stačit. Proto zkouší získat finance způsoby, které ji nejdříve připadali amorální.

Film zachycuje realistické prostředí současného Ruska a odhodlanost matky podniknout cokoliv za záchranu nemocného dítěte.

Příběh se mohl podle režiséra odehrávat kdekoliv na světě, protože se jedná o velice aktuální a na skutečnosti založený problém.

Scénář napsali společně s představitelkou hlavní role a přestože film ukazuje kontrasty mezi moderní medicínou a „léčitelstvím“, příběh nemá zobrazovat jakýkoliv názor, které metody léčení jsou lepší nebo účinější. Chtěli zachytit jak to ve skutečnosti probíhá. Před napsaním scénáře přečetli spoustu blogů a článků od pacientů, matek nemocných dětí i od doktorů a na jejich zkušenosti postavili příběh. Proto odborníci se shodují, že tento film, přestože není natočen podle skutečné události, rozhodně není fikce.

Zajímavost je, že když představitelka Rity začala pomáhat se sepisováním scénáře, nevěděla, že bude hrát hlavní roli. Když ale uviděla napsaný celý příběh, cítila jako mateřskou a zároveň občanskou povinost hrdinku ztvárnit.

Snímek je až mrazivě skutečný a zobrazuje i to, co byste možná ani nechtěli vidět. Zarážející je poměrně název Beduín, který vám začne dávat smysl až približně v posledních deseti minutách.