- Rubrika

Bathory oslaví milion diváků v kinech a vyráží do bojů o Oscara

10.9.2008

Historický velkofilm Juraje Jakubiska Bathory nasbíral milion diváků. V Čechách film vidělo téměř 700 tisíc diváků, na Slovensku pak více než 300 tisíc diváků, magická hranice jednoho milionu diváků tak již byla překročena.

„Symbolický miliontý česko-slovenský divák bude vylosován před pondělním večerním představením v pražském multikině Palace Cinemas Nový Smíchov,“ prozradil Aleš Danielis, ředitel filmové distribuce společnosti Bontonfilm, a upřesnil: „Film měl souběžnou premiéru v Čechách i na Slovensku, proto výsledky prezentujeme dohromady.“

Všichni účastníci slavnostního představení, které se uskuteční v pondělí 15. září od 20:10 v Palace Cinemas Nový Smíchov obdrží malý dárek. Vylosovaný symbolický miliontý divák pak dostane od režiséra Juraje Jakubiska a producentky Deany Horváthové-Jakubiskové filmový dárek. „Bude to výpravná kniha o Bathory s podpisy herců a tvůrců, USB flash disk s logem Bathory a jednu osobní pozornost přímo z rukou režiséra Juraje Jakubiska,“ uvedla Deana Horváthová-Jakubisková, producentka filmu, a dodala, že onen osobní dárek je zatím tajný, ale divák z něj prý bude mít velkou radost.

Režisér Juráj Jakubisko a Deana Horváthová-Jakubisková na tiskové konferenci na 43. MFF v Karlových Varech.Režisér Juráj Jakubisko a Deana Horváthová-Jakubisková na tiskové konferenci na 43. MFF v Karlových Varech.

Jakubisko se pouští do boje o Oscara

Kvůli účasti v Oscarových kláních bude muset producentka filmu spolu se Slovenskou filmovou akademií žádat o výjimku. „Rádi bychom reprezentovali Slovensko v boji o cizojazyčného Oscara, i když se nebráníme ani účasti v hlavních kategoriích,“ vysvětluje Deana Horváthová. „Vzhledem k složitým podmínkám velké evropské koprodukce jsme museli film natočit ve čtyřech jazykových mutacích, z nichž jedna je anglická, čímž se mírně z kategorie cizojazyčných snímku vymykáme. Nicméně všechny ostatní podmínky splňujeme a neradi bychom o možnost soutěžit přišli. Chceme tedy spolu se Slovenskou filmovou akademií požádat akademii americkou o udělení výjimky.“

„Slovensko dlouho nemělo film, který by měl alespoň trochu reálnou šanci probojovat se do hlavního Oscarového klání a byla by škoda, aby handicapem Bathory byl fakt, že se podařila dotáhnout velká evropská koprodukce,“ podotýká k tomu Aleš Danielis.

Rekordní tržby

„Součet jeden milion diváků za Českou a Slovenskou republiku je cosi zcela výjimečného. Ale naprosto mimořádné bylo už srpnové překonání hranice 100 milionů Kč v tržbách. Tím se Bathory v historickém žebříčku tržeb dostala na čtvrté místo. Před ní jsou zatím Vratné lahve, Titanic a Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu,“ komentuje návštěvnost Aleš Danielis. „Posun až na druhé místo je jen otázkou dnů, a zářijové výsledky rozhodnou o historickém prvenství,“ dodal Danielis.

Delegace k filmu Bathory na 43. MFF v Karlových Varech.Delegace k filmu Bathory na 43. MFF v Karlových Varech.

Přitom v českém žebříčku tržeb měla Bathory až devátý nejlepší zahajovací víkend. Zřejmě dobré reference diváků, pozitivní šeptanda a propracovaný marketing vynesly film po sedmém týdnu na zmíněné čtvrté místo, přičemž trvalý zájem diváku film dále tlačí žebříčkem nahoru.

Historického prvenství dosáhla Bathory už na Slovensku, kde tržby přesahují 30 milionů korun, dosud vedoucí Titanic za celou svoji distribuční kariéru kumuloval na 26,5 milionů a třetí Doba Ledová 2 se musela spokojit s necelými 19 milióny Kč.

„V obou republikách je už teď Bathory nejúspěšnějším filmem letošního roku, a to jak z pohledu počtu diváků, tak tržeb, a je otázka, zda ji některý z připravovaných filmů ještě může překonat,“ optimisticky uzavřel Aleš Danielis.

foto: Jana Roubová