- RubrikaNEWS

Autoškola národa ukázala, že mezi Čechy a Moravany za volantem není velký rozdíl

16.10.2011

PRAHA – Výsledky sobotního soutěžního pořadu Autoškola národa postavily vítězně Čechy nad Moravany. Ti jsou ale paradoxně podle průběžných výsledků lepšími řidiči než Češi. Celkový výsledek se totiž určoval podle potenciálně odebraných řidičských průkazů, kterých by bylo na straně Moravanů více.

Soutěžní pořad probíhal v sobotu večer v barrandovských ateliérech. Průvodci večera byli herec Aleš Háma a moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná. Ve studiu proti sobě bojovaly soutěžní týmy Čechů a Moravanů, aby se ukázalo, který z těchto dvou národů má lepší řidiče. Každý tým měl dva patrony, kterými byly známé osobnosti. Čechy zastupovala herečka Jana Boušková a komik Miloš Knorr. Za Moravany usedla herečka Jitka Schneiderová, která byla vědomostně nejúspěšnější patronkou, a také Pavel Zedníček, který naopak z patronů dopadl nejhůř.

Kromě těchto týmů byly ve studiu také přítomní i VIP hosté jako například ministr dopravy Pavel Dobeš, jeho náměstek Jiří Žák, nebo šéf dopravní policie Leoš Tržil. Sám ministr dopravy na otázku, zda byl v odpovědích bezchybný, odpověděl slovy: „Měl jsem tam pár chyb.“ Do soutěže se mohli zapojit i televizní diváci pomocí služby SMS.

Soutěž měla 3 bloky po pěti otázkách, které byly pokládány formou grafiky, která demonstrovala různé dopravní situace a nabízela tři východiska. Soutěžící měl určit to jediné správné. Mezi jednotlivými soutěžními bloky začali někteří patroni vyprávět své řidičské historky, které byly doplněny ukázkami úsporného a bezpečného způsobu jízdy.

Češi měli celkově ve všech třech kolech 182 špatných odpovědí, za které by v praxi na silnici zaplatili na pokutách 617 500 Kč. Bylo by jim odejmuto 280 trestných bodů, díky čemuž by 15 lidí přišlo o řidičský průkaz. Moravané na tom byli o něco lépe. Měli 160 špatných odpovědí, na pokutách by utratili 565 tisíc a přišli by o 261 trestných bodů. O řidičské oprávnění by však přišlo 18 lidí, díky čemuž Moravané soutěž prohráli. Z osobností dopadl nejhůře Pavel Zedníček, který by nasbíral celkem 9 trestných bodů, a řidičský průkaz by mu vzali.

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.