- Rubrika48. MFF KV

Ať žije svoboda! – italská polokomedie o politice

1.7.2013

Italští tvůrci znovu nezklamali a v Karlových Varech prezentovali svoji zem kinematografickým skvostem.

Na festivalu v Karlových Varech si většinou pochvaluji filmy ze severu Evropy, zvláště pak ty, jež se probojují do hlavní soutěže. Poslední roky jim ale v mých očích začínají konkurovat italské filmy o politice, korupci a velkých společenských událostech. Malý klenot v roce 2010 nebo loni Román o jednom masakru. Ne náhodou jsem vybral tyto dva snímky, v obou hrají herci, kteří ztvárnili dvě hlavní postavy letošního novinky Ať žije svoboda!.

Italský politika je jedinečný svět – rychlé pokřikování, aféry, skandály, když jdete nahoru, všichni vás obdivují a naopak s klesající oblíbeností se kritika stává hlasitější. A právě tomuto rychlému a hlasitému pádu chce uniknout předseda strany Enrico Oliveri a proto v noci potají uteče do ústraní, aby si promyslel, jak chce postupovat dál.

22778-default-katalog_2013_selection-comp_viva-la-liberta_wf-1

Problém chybějícího předsedy se rozhodne vyřešit jeho tajemník Andrea Bottini (Valerio Mastandrea) a zkontaktuje Enricova bratra, jeho dvojče. Přes identický zevnějšek, nikdo neví jak jsou ve skutečnosti bratři rozdílný. Schovaný Enrico je životem unavený, vážný a seriózní muž. Jeho bratr, bývalí pacient blázince, na vše reaguje spontánně, ostře a upřímně. Změna v chování předsedy největší opoziční strany zaskočí jejich vedení, kteří jsou z jeho nového já nervózní. Naopak voliči svého vyměněného lídra vítají a zbožňují ho.

Bláznivé dvojče předsedy si ze všech, včetně prezidenta, dělá legraci a ti mu na to přikyvují jakou má pravdu a nazývá věci správnými jmény.

Toni Servillo se s krásou zhostil dvojrole bratrů, dokonale vystih jejich rozdíly a obě postavy od sebe přehledně rozlišil, aby je postupně spojil v jednu.

Italské soutěžní novince není snad co vytknout. Jediné co mi hned po zhasnutí světel v sále chybělo, bylo že snímek není natočen podle pravdivé události, jak jsem si u italů zvykl.

Itálie, 2013, 93 min
Sekce: Soutěžní sekce
Režie: Roberto Andò
Scénář: based on the novel by Roberto Andò
Hrají: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedeschi

foto: kviff.com