- Rubrika44. MFF KV

Antonio Banderas: Můj hrdina byl odjakživa Zorro

10.7.2009

Konečně dorazila do Karlových Varů nejočekávanější hvězda festivalu Antonio Banderas! Tento sympatický španělský herec se dnes setkal na tiskové konferenci s novináři, stihnul rozdávat autogramy svým fanouškům a zítra převezme od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus.

Antonio Banderas přijel do Varů uvést svůj film Letní déšť. Podle scénáře Antoniova přítele Antonia Solera popisuje film příběh o dospívání. Sám Antonio Banderas se o něm vyjadřuje jako o melancholickém filmu. “Snažím se experimentovat tvarem a formou. Nechci dělat komerční filmy. Rozhodně to není typický film o dospívání. Nešlo mi o úspěch mezi diváky, bylo to spíše něco osobního. Je tam hodně vzpomínek,“ říká Antonio o svém filmu. Lidé prý snímek Letní déšť buď to chválili, nebo za něj chtěli tvůrce ukřižovat.

Novináři se nezapomněli zmínit ani o jeho nejslavnější roli Zorra, kterou mu před mnoha lety nabídl Steven Spielberg. “Věděl jsem, že když mi to nabízí právě on, bude to něco velkého. Moc mě ta práce bavila.“ Stejně tak ho bavilo i dabovat postavičku kocoura z kresleného filmu Shrek. “Je to zase úplně jiná spolupráce. Když mi volali z Holywoodu, byl jsem moc šťastný, že chtějí použít můj hlas. Kromě anglické verze mě čeká španělská, italská a možná i japonská.“

Antonio Banderas také prozradil, že ačkoliv je dobrý tanečník, před Flamencem má veliký respekt.  „Tančím sice rád, ale Flamenco bych mohl maximálně předstírat. Je to velká disciplína.“ Do Karlových Varů přijel Banderas bez své ženy a dětí. Se kterými mimo jiné spolupracoval i ve filmu. Zatímco si výkon své ženy moc pochvaloval, s dcerou to údajně bylo o dost náročnější. Při slově „akce“ se jeho dcera pokaždé rozbrečela. „Bude to dobrá herečka dramatických scén,“ smál se Banderas. “Mou ženu jsem obdivoval ještě předtím, než jsem ji miloval. Je úžasná herečka!“, dodal.

„Zaujala mě kamera jako taková a její použití. Vůbec všechno, co souvisí s obrazem,“ popisoval Antonio. Na otázku jestli ho nemrzí, když místo něj obsadí do filmu třeba Brada Pitta, či George Clooneyho odpověděl, že má co má, a že co nemá, to nemá, to není jeho. Každopádně žít ve flustraci rozhodně nehodlá. Dále odpovídal na dotaz: Jak o sebe pečujete a jak si udržujete tak hezký vzhled? “Každý den na sebe koukám do zrcadla a nevím jak to dělám. Nejsem zas až tak odpovědný.“

Antonio nenavštívil  Českou republiku poprvé. Díky své poslední návštěvě Prahy rád zavzpomíná na dobré jídlo, pití, zahradu za Pražským hradem, Malou stranu, Karlův most. Pamatuje si i spoustu lidí a zážitků. Základní kurz češtiny mu šel na výbornou. Ke konci tiskové konference totiž česky prohlašoval slova jako: později, jak se máš, díky a další základní slovní zásobu. Antonio Banderas bude trávit víkend v Karlových Varech, poté odjede zpátky domů.

foto: Marek Švadlena