- Rubrika

AniFest 09 již za měsíc! Festival tradičně v Třeboni a nově také v Teplicích

3.4.2009

Přesně za měsíc přivítá Třeboň všechny, kteří se zde už poosmé sejdou na AniFestu 09, aby společně slavili nepsaný svátek animace. Letos nově bude festival probíhat ve dvou městech; tradičně v Třeboni a nově také v Teplicích. Stěžejní část filmového programu (soutěžního i doprovodného) však bude k vidění v obou městech.

AniFest 09 má novou znělku

ZNĚLKA je jakýmsi symbolem každého festivalu a zároveň slouží i jako pozvánka pro nejširší veřejnost. Není tedy divu, že její tvorbě je věnována značná pozornost. Prvních 5 let byl dvorním autorem znělky AniFestu jeden z nejvýznamnějších českých tvůrců animované tvorby Pavel Koutský. 6. ročník svěřili organizátoři festivalu neméně renomované Michaele Pavlátové. V minulém roce zvolilo vedení festivalu jiný přístup; byl přizván mladý talentovaný autor Jaromír Plachý. I letos dal AniFest příležitost mladému tvůrci. Je jím čerstvý absolvent FAMU Martin Duda, který není ve světě animované tvorby zdaleka nováčkem; jeho krátké filmy už soutěžily na řadě světových festivalů a se snímkem Jsem větší a lepší dokonce získal nominaci na studentského Oskara v kategorii Nejlepší zahraniční film.

O tom, jak přistupoval k tvorbě znělky pro AniFest 09, říká: „Chtěl jsem zkombinovat co nejvíce technologií animace tak, aby byla znělka stejně bohatá, jako je celá animovaná tvorba. Jednotlivé sekvence se mi podařilo propojit, takže vytvářejí jakýsi průlet časem zpět; od 3D animace, až po obrázkovou knihu. Zároveň je to jakási metafora přeletu z Třeboně do Teplic, od třeboňského rybníka nad České středohoří. Najdete tam taky hodně nereálných prvků a detailů; je to prostě o možnostech animace, o fantazii a svobodě…“

Česká soutěž na AniFestu 09

AniFest je sice festival s mezinárodní soutěží a silnou mezinárodní účastí, pozornost ale věnuje i domácí tvorbě. Po dvou letech se vrací do programu AniFestu soutěž domácí animované tvorby. Oproti filmům v mezinárodní soutěži, které musí projít přísným výběrovým sítem, české filmy mají jiný režim; pokud splňují všechny náležitosti (50% délky tvoří animace, technologie neomezeny, film byl dokončen po 1.1. 2008, vznikl v ČR, režisérem je osoba s českým státním občanstvím a je v českém jazyce), do soutěže postupují automaticky.

Mezi 96 snímky přihlášenými do národní soutěže je nejpočetněji zastoupena tvorba studentská (např. Paní Kolomazníková, Gracie, Můj den, Bloody Marry Christmas ad.) a zakázková (např. znělky Febiofest 08, Normálfest, večerníčky Malý král – Skleněný zámek, Žížaláci – Zahradníci, Princezna z Kloboukových hor – Na planetě bot, reklamy Müllerovy pastilky, Třiďte odpad, videoklipy Žlutá, UDG: Cowboy Hip Hop, Klokotá ad.).


Tři prasátka

Ze zakázkové /  televizní tvorby stojí za pozornost nový projekt Pavla Koutského Dějiny udatného českého národa, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. České soutěže se zúčastní epizoda Velká Morava. Dalším pozoruhodným snímkem vytvořeným na zakázku je film s jednoduchým a výstižným názvem O sexu režisérky a výtvarnice Báry Dlouhé. Letos přichází s novinkou i Česká televize a její večerníčky – poprvé byla v novém seriálu Tři prasátka režiséra a výtvarníka Michala Žabky použita technologii 3D počítačové animace. V soutěži uvidíme první epizodu s názvem Nečekaná návštěva.

Soutěžit budou i autoři ze série Evropské pexeso. Tento seriál vznikl pro Českou televizi u příležitosti letošního předsednictví České republiky Evropské unie. Režisérkou je Maria Procházková, v poslední době více veřejnosti známá z oblasti hraného filmu. Na festivalu AniFest 09 uvede prvních čtrnáct dílů série, které představí nejen 14 zemí Evropské unie, ale i práci českých výtvarníků animovaného filmu napříč generacemi (Jiří Tyller, Niké Papadopulosová, Radek Doskočil, Zdeněk Durdil, Martin Búřil ad.)


Chybička se vloudila

Pozornost rozhodně zaslouží prezentace studentské tvorby, která tradičně představuje naši nastupující generaci tvůrců animovaných filmů. V jejich snímcích se odráží vliv pedagogů a zaměření školy, objevování možností klasických i digitálních technologií animace, ale především jejich umělecký názor, generační postoje i inspirační zdroje. Originální pohled na aktuální problém najdeme například ve snímku Chybička se vloudí studentky FAMU Anety Kýrové. Zkušenosti ze zahraniční stáže umělecky zpracoval student VŠUP Lukáš Bača ve snímku Amsterdamský deník. Pestrou škálou uměleckých postojů se prezentují i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve snímcích se společným zadáním Můj den.

Festivalový akreditační formulář pro veřejnost je ke stažení na www.anifest.cz (akreditace/ubytování), pro média na www.anifest.cz (press servis) + individuálně na níže uvedeném kontaktu.

Více informací na  www.anifest.cz