- Rubrika52. MFF KV

Alkoholismus, manželství a záchranka. Snímek Arytmie vypráví o krachu vztahu

1.7.2017

Dá se ještě zachránit vztah před rozvodem?

Oleg, doktor ze záchranné služby, má těžkou stresující práci. Možná proto se často napije. Nijak mu to nevadí, ale pro jeho ženu Káťu, která pracuje jako lékařka v nemocnici, kam její muž vozí pacienty, to přestává být únosné. Má toho dost. Když na rodinné oslavně Oleg udělá hanbu, dojde jí trpělivost. Oznámí mu, že se budou rozvádět. Protože je to narychlo, Oleg zůstává s Káťou v malém bytě. Pomalu jí pije krev, nic neřeší, nové bydlení si nehledá a alkoholu holduje vesele dál. Problém je v tom, že, i když Káťu štve, má ho pořád ráda.

Jejich vztah prochází výkyvy jako stejně jako arytmie srdce, kterou trpí jejich pacienti. Oba se se sebou navzájem snaží mít trpělivost, pohár přeteče, pak nastává vysílení a usmiřování. Jak dlouho jestě? Navíc se otevírá téma, co by rozvodu řekli kolegové z práce?

Snímek ukazuje nelehké povolání záchranáře. Oleg nemá těžkosti jen doma. Za ty v práci si občas taky může sám. Největší problem mu dělá nové vedení s nesmyslnými pravidly, kterých v praxi není možné dostát. I přesto, že se Oleg jeví jako odpudivý chlap, Kátě se nelze divit, divák jeho pracovní výjezdy sleduje s napětím, fandí mu, sympatizuje s ním, ne s nadřízeným, který mu problémy přidělává vědomě.

Ačkoliv se může zdát, že děj směřuje k happyendu, dobré to mezi manžely určitě nebude. Vždyť Oleg kromě lítosti nad rozzlobením své ženy ničeho nelituje, počínající alkoholismus si snad ani neuvědomuje. Škoda, že ve scénáři chybí dopady alkoholových eskapád na jeho práci, které by ve skutečnosti v takovém případě jistě nastaly.

Rusko-finsko-německý snímek Arytmie režiséra Borise Klebnikova byl uveden na 52. Mezinárodním filmovém festival v Kalových Varech v hlavní soutěži a měl zde mezinárodní premiéru.

Foto: kviff.com